Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dhe Hungaria insistojnë për koordinim më të mire të korridoreve të transportit

Ekaterina Zaharieva dhe Peter Sijjarto
Foto: BGNES-arkiv

Ka nevojë për vendim të Këshillit të BE-së sa i përket rekomandimit të Komisionit Evropian për sigurimin e korridoreve të shpejta të transitit për mallrat më të rëndësishme. Këtë e tha Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva në brifing bashkë me Ministrin e punëve të jashtme dhe tregtisë të Hungarisë Peter Szijjarto pas takimit të tyre në Sofje të organizuar me iniciativë të palës hungareze.

Sipas Zaharievës si shtet kufitar i Bashkimit Evropian Bullgaria i ka ndier sfidat e sigurimit të korridoreve të shpejta të transitit. Shteti ynë së bashku me Turqinë bën përpjekje që të sigurojë lëvizjen e mallrave dhe të mos ketë bllokime të në rrugët nga Turqia për në BE dhe anasjelltas.

Szijjarto nënvizoi se ka nevojë për koordinim më të mirë ndërmjet vendeve për zgjidhjen e problemit me radhët e mëdha të kamionëve në pikat e kontrollit kufitar


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita 33

Masa të jashtëzakonshme gjatë kremtimit të Pashkëve për shkak të Covid-19 Shërbesat në Pashkët do të zhvillohen jashtë kishave. Priftërinjtë do të mbajnë mjete mbrojtjes personale. “U bëj thirrje bullgarëve që të mos shkojnë tani në kishë. Le të..

botuar më 20-04-09 8.40.MD

Masa për ndihmë të kulturës

Ministri i kulturës Boill Banov në një konferencë video me homologët e tij nga BE shkëmbeu informacion për llojet e ndihmës në fushën e kulturës dhe paraqiti masat bullgare. Sipas tyre krijuesit mund të marrin nga 3 rroga minimale, kredi pa kamatë me..

botuar më 20-04-09 8.09.MD

Katolikët në Bullgari po përgatiten për Pashkët

Për herë të parë kremtimi i festës më të madhe të krishtere e cila sivjet për katolikët bie më 11 dhe 12 prill, do të kryhet me kufizime për besimtarët, tha prifti Rumen nga kisha “Shën Kryeengjëlli Mihaill” në qytetin Rakovski. Në këtë qytet është bashkia..

botuar më 20-04-09 7.51.MD