Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po diskutohet ulja e çmimit të gazit mbi 40%

Nikollaj Pavllov - "Bulgargaz"
Foto: BGNES - arkiv

Çmimi i gazit natyror mund të ulet më shumë se 40% e parashikuara, tha drejtori ekzekutiv i furnizuesit publik të gazit natyror në Bullgari “Bulgargaz” Nikollaj Pavllov. 

Për shkak të çmimit të ulët të gazit që nga prilli pritet se do të paguajmë më pak dhe për ngrohjen qendrore – nga 8% deri më 25% për qytetet e ndryshme të Bullgarisë. Ndryshime në çmimin e korrentit nuk do të ketë. Vendimi përfundimtar do të merret në fund të këtij muaji.

Këto ndryshime janë lidhur me çmimet më të ulëta, për të cilat ranë dakord kompania ruse “Gazprom” dhe pala bullgare.Më shumë nga rubrika

Partia GERB ofron ndihmë të njëhershme për fëmijët nga familjet e dobëta sociale

Ky propozim do të paraqitet në parlament, shkroi kryeministri Bojko Borisov në profilin e tij në Facebook. Ideja i përket ministres sociale Denica Saçeva e cila propozon që familjet e dobëta sociale me fëmijë në klasën e tetë të marrin ndihmë të..

botuar më 20-06-01 4.01.MD

Më se 40 për qind nga lulet e trëndafilit sivjet nuk do të mblidhen

Përpunuesit bullgarë të trëndafilave vet përballojnë situatën përderisa në Turqi shteti ndihmon dhe kështu ul çmimet në tregjet botërore. Këtë e tha para Radios Kombëtare Bullgare përpunuesi i trëndafilave Metodi Stefanov. Sipas tij ulja e çmimeve..

botuar më 20-06-01 3.49.MD
Patriku Neofit

Patriku Bullgar Neofit bekoi fëmijët dhe familjet e tyre

Në një liturgji Shenjtëria e Tij   Patriku Neofit theksoi se fëmijët janë më e çmueshmja dhe më e shtrenjta për çdo njeri, për çdo familje, për çdo popull. Patriku tha se fëmijët janë bekim si për prindërit e tyre, ashtu edhe për mbarë shoqërinë. “Te ta..

botuar më 20-06-01 2.52.MD