Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Teatri “Sofja” shënon 27 marsin me shfaqje online

Foto: BGNES

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Teatrit – 27 Marsit, Teatër “Sofja” do t’u bëjë dhuratë publikut të vet. Një video e shfaqjes së 100-të të fundit të pjesës “Notre-Dame de Paris” të shkrimtarit Victor Hugo do të prezantohet online në kanalin YouTube të teatrit “Sofja” nga ora 19.00, orë lokale. Pjesa nuk është e përshtatshme për spektatorë nën 14 vjeç. Në se dëshironi mund të shikoni falas: https://bit.ly/3dsUzVj

Më shumë nga rubrika

Portreti i Ivan Vazovit, piktor Gjeorgji Evstatiev

Nderojmë Patriarkun e Letërsisë Bullgare Ivan Vazov

I gjithë viti 2020 kalon nën shenjën e një jubileu të madh e të shënuar - 170 vjet nga lindja e poetit gjenial bullgar, shkrimtar dhe veprimtar shoqëror Ivan Vazov. Për shkak të krijimeve të tij, kushtuar Bullgarisë, popullit dhe heronjve të saj,..

botuar më 20-07-09 4.03.MD

Klasiku Kirill Hristov - “diktatori” lirik dhe mbledhësi i kujtimeve

Në fund të shekullit të 19-të dhe në fillim të shekullit të 20-të letërsia artistike bullgare shënon një ngritje të paparë. Mes plejadës prej poetëve dhe shkrimtarëve të talentuar, siç janë Penço Sllavejkov, Ivan Vazov , Pejo Javorov, Aleko Konstantinov,..

botuar më 20-07-07 3.23.MD

Dorëzuan çmimet e edicionit të 24-të të “Sofia Film Fest”

Çmimi i madh “Sofja – qyteti i kinemasë” për film më të mirë shkoi tek “Motra” (Bullgari, Katar) e regjisores Svetlla Cocorkova dhe producentët Svetosllav Ovçarov dhe Svetlla Cocorkova. Çmimi i posaçëm i publikut ishte për filmim „Nocturnal”..

botuar më 20-07-07 8.28.PD