Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gëzuar Pashkët!

Foto: BGNES

Të krishterët ortodoksë në Bullgari pritën festën më të ndritshme – Ringjalljen e Krishtit tre ditë pas vdekjes së tij. Ringjallja e Jisu Krishtit është simbol i fitores kundër së keqes dhe vdekjes.

Në Sofje para katedrales “Shën Aleksandër Nevski” Patriku Neofit bashkë me Mitropolitin për Evropën Perëndimore dhe të Mesme Antonij zhvilluan një liturgji me rastin e Pashkëve.

Kreu i Kishës Ortodokse Bullgare përshëndeti popullin bullgar me fjalët se askush nuk duhet të vuajë, se duhet t’i harrojmë shqetësimet dhe vështirësitë, sepse sot festojmë ditën e ringjalljes së besimit, shpresës dhe dashurisë në zemrat tona.

Aktualisht në kishën “Shën e Diela” në kryeqytetpo zhvillohet Shërbesa e Mbrëmjes me rastin e Pashkëve – e ashtuquajtura “Ringjallja e Dytë”.

Shumica e besimtarëve zbatuan kërkesat e Shtabit Operativ Kombëtar dhe mbetën në shtëpitë e tyre, që të parandalohet përhapja e Covid-19.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 121-të

Bullgaria mbetet në gjendje të jashtëzakonshme epidemike deri në fund të korrikut Afati i gjendjes së jashtëzakonshme epidemike vazhdon deri në fund të korrikut, bëri të ditur Ministri i shëndetësisë Kirill Ananiev në një brifing të..

botuar më 20-07-06 8.33.MD

Janë miratuar mbi 11 mijë kërkesa për kredi pa interes

Bankat tregtare kanë miratuar kredi pa interes, të garantuara nga Banka Bullgare për Zhvillim, me vlerë të përbashkët rreth 23 mln. euro. Nga të gjitha 19 500 kërkesat tashmë janë miratuar mbi 11 000. Pas zgjerimit të programit për kredi pa..

botuar më 20-07-06 8.26.MD

U dogj çatia e godinës emblematike të Teatrit Operistik të qytetit Ruse

Ndërtesa e Operës Shtetërore në Ruse (Bullgari Veriore) ishte pushtuar nga flaka dhe zjarri asgjësoi tërësisht çatinë e saj. S’ka informacione për njerëz të lënduar, por dëmet materiale janë të mëdha. Ndërtesa e Teatrit Operistik të Ruses është..

botuar më 20-07-06 8.07.MD