Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Futbollistët profesional fillojnë trajnimet më 15 maj

Foto: arkiv

Ministria e Shëndetësisë miratoi planin për organizimin e zhvillimin e trajnimeve në futbollin profesional paraqitur nga Ministria e Rinisë dhe e Sportit. Nga 15 maj ekipet profesionale mund të bëjnë trajnime kolektive në respektim të masave kundër epidemisë. Para kësaj do të bëhen PCR teste të gjithë futbollistëve për Covid-19. Më 13 maj ministrat e sportit dhe të shëndetësisë do të vendosin kur do të rivendosen ndeshjet e Ligës së Parë dhe të Dytë dhe masat kundër epidemisë të cilët do të realizohen në stadiumet.


Më shumë nga rubrika

Viktoria Tomova

Bullgarja Viktoria Tomova me fitore në turneun e tenisit në Beograd

Tenistja më e mirë bullgare, Viktoria Tomova, doli në krye në fazën e dytë të turneut demonstrativ të tenisit në terren me dhe të kuq në Beogrd, të organizuar nga Akademia e Janko Tipsareviç. Tomova fitoi me 5:0 kundër Bojana Klincov (Zvicra), kur..

botuar më 20-07-06 5.38.MD
Ministri Ananiev

Ndeshjet e futbollit mund të mbeten pa publik

Kampionatet e futbollit në Bullgari mund të mbeten pa publik, pasi ishin konfirmuar 20 kampionë pozitivë me Covid-19 në dy skuadra. Sipas fjalëve të Ministrit të shëndetësisë Kirill Ananiev, në se ky proces thellohet ndoshta në të ardhmen..

botuar më 20-07-06 3.08.MD
Prof. Georgi Atanasov-Xhixhi

Vdiq doajeni i alpinizmit bullgar Georgi Atanasov-Xhixhi

Papritmas në moshën 94 vjeçe vdiq doajeni i alpinizmit bullgar prof. Georgi Atanasov, i njohur në rrethet alpiniste si Xhixhi. Ai ishte i vetmi profesor i alpinizmit në botë dhe një prej figurave më të shquara në historinë e lëvizjes alpine..

botuar më 20-07-05 11.07.PD