Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filmi “Në rreth” fitoi çmime në Festivalin e Kinemasë GoEast

Stefan Komandarev
Foto: BGNES

Filmi bullgar “Në rreth” i regjisorit Stefan Komandarev fitoi dy çmime në Festivalin Ndërkombëtar të Kinemasë GoEast - “Zambaku i Artë” dhe Çmimin e kritikës. Në Festivalin që u zhvillua në Visbaden të Gjermanisë u prezantuan 107 filma nga 40 shtete. Për herë të parë edicioni i 20-të u prezantua online. Deri tashti filmi “Në rreth” ka më se 10 çmime nga festivale të ndryshme në Evropë.


Më shumë nga rubrika

Java e kulturës çeke në Ballçik

Për vit të katërt me radhë në Institurin Kulturor Shtetëror “Dvoreca” (Pallati) në qytetin bregdetar Ballçik do të zhvillohet Java e Kulturës Çeke. Fillimi do të jetë më 6 korrik në galerinë“Tuneli” me një ekspozitë të plastikëve prej qelqi. Në..

botuar më 20-07-04 6.00.PD

Festivali për art eksperimental “180 gradë” kthehet në një program digjital

Si organizohet një festival kur udhëtimet janë pothuaj të pamundshme dhe duhet të respektojmë distancën sociale? “Duke marrë përsipër rrezik të madh, me përvojë dhe me kreativitet” është përgjigja. Organizatorët e edicionit të shtatë të festivalit..

botuar më 20-07-03 3.16.MD

Letër për Bullgarinë... nga fëmijët bullgarë nëpër botë

Veprat e 28 të rinjve me rrënja bullgare që banojnë jashtë u mblodhën në librin e ri “Letër për Bullgarinë nga bullgarë të rinj nëpër botë”. Organizator i projektit është Fondacioni “Shans për fëmijët dhe natyrën e Bullgarisë”. Kryetarja e tij..

botuar më 20-06-30 1.34.MD