Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pas testimit në masë: Në Bansko s’ka Covid-19

Foto: BTA

115 banues të baskisë Bansko kanë kundërtrupa ndaj koronavirusit tregoi testimi në masë të popullsisë. Gjatë muajit të fundit të testuarit me testime të shpejta janë 2250 veta. Pas vlerësimit të organeve të shëndetësisë disa njerëzve u janë marrë mostra me tampona që janë dërguar për analizë me teknikën PCR (reaksion zinxhir i polimerazes”). Rezultatet prej tyre janë negative, njoftuan sot nga Bashkia e Banskos.

Testimi në masë filloi menjëherë pas heqjes së karantinës dyjavëshe, nën të cilën ndodhej vendpushimi malor.

Në kushtete e respektimit të masave parandaluese sanitare Banskoja, e cila është e njohur si vend i përshtatshëm për pushime gjatë gjithë vitit dhe si destinacion i parapëlqyer turistik nga bullgarët dhe të huajt, tashmë punon mbi përgatitjen e sezonit veror.


Më shumë nga rubrika

Paraqesin ndryshime në Ligjin për Shërbimin e Rojës Kombëtarе dhe kërkojnë dorëheqjen e shefit të dikasterit

Partitë GERB dhe “Patriotë të bashkuar” paraqitën në parlament ndryshime ligjore me të cilat shefi i Shërbimit të Rojës Kombëtare vet të përcaktojë personat të cilat të ruajë dikasteri i tij. Motivet janë se ky është shërbim pranë presidentit dhe kështu..

botuar më 20-07-10 2.37.MD
Akademik Bogdan Petrunov

Nuk janë të qarta kufijtë midis vatrave të epidemisë

Përhapja e koronavirusit në Bullgari tashmë është difuze, tha akademiku Bogdan Petrunov, drejtor i degës për mjekësi në Akademinë Bullgare të Shkencave. Ai shtoi se sa më shumë teste do të bëhen aq më shumë mostra pozitive do të ketë. Nuk mund të flitet..

botuar më 20-07-10 2.11.MD

Partia Socialiste Bullgare organizon takim protestë në qendrën e Sofjes

Pasi pushteti na ndaloi të organizojmë takimin tradicional në majën Buzluxha do të bëjmë këtë në qendrën e Sofjes para Këshillit të Ministrave si protestë kombëtare. Dhe është e domosdoshme që të gjithë pa marrë parasysh interesat partiake të bashkohemi...

botuar më 20-07-10 2.04.MD