Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Përshëndetje për Ditën e Sportit Bullgar

Foto: EPA/BGNES

17 maj është Dita e Sportit Bullgar. Përshëndes të gjithë sportistët bullgarë, trajnerët e tyre, të gjithët që ia kanë kushtuar jetën e vet sportit. U uroj atyre shëndet dhe suksese", tha Ministri i sportit Krasen Kralev në adresën e tij përshëndetëse.

Personat e sportit janë një pasuri për shoqërinë tonë dhe është kështu që nga data e largët 17 maj 1894, kur në vendin tonë mbërritën mësuesit e parë të edukimit fizik nga Zvicra, të cilët vunë themelet e sportit të organizuar në Bullgari. Le t’ua tregojmë respektin tonë të merituar të gjithëve që kanë kontribuuar për zhvillimin e sportit në Bullgari”, bëri thirrje ministri.


Më shumë nga rubrika

Prof. Georgi Atanasov-Xhixhi

Vdiq doajeni i alpinizmit bullgar Georgi Atanasov-Xhixhi

Papritmas në moshën 94 vjeçe vdiq doajeni i alpinizmit bullgar prof. Georgi Atanasov, i njohur në rrethet alpiniste si Xhixhi. Ai ishte i vetmi profesor i alpinizmit në botë dhe një prej figurave më të shquara në historinë e lëvizjes alpine..

botuar më 20-07-05 11.07.PD
Silvano Prandi

Silvano Prandi përsëri është në krye të kombëtares bullgare të volejbollit

Italiani Silvano Prandi përsëri është trajner i skuadrës kombëtare bullgare të volejbollit për meshkuj. Kjo e bën një prej personaliteteve më të shquara në sportin bullgar. “Ndihem sikurse nuk e kam ndërprerë punën time me këtë skuadër.....

botuar më 20-07-03 5.59.MD
Bozhidar Antonov në kepin Emine, shtator 2018

Rekord i ri: ngjitja e tri majave më të larta të maleve Rila, Pirin dhe Stara Pllanina për 26 orë

Vrapuesi i ultra-maratoneve Bozhidar Antonov përsëri befason me arritjen e tij të fundit – ngjitja radhazi e tri majave më të larta të maleve Rila, Pirin dhe Stara Pllanina. Në këtë sfidë ai përdorte biçikletë në vendet ku nuk vraponte. Dëshira e..

botuar më 20-07-03 12.39.MD