Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Izgrev” është rajoni i kryeqytetit ku ketrat jetojnë lirisht

Foto: BGNES

Në pjesën qendrore të Sofjes, në rajonin “Izgrev” jetojnë më shumë ketra. Pavarësisht se vazhdimisht humbin pjesë prej territorit të vet natyror, gjitarët e vegjël kanë popullatë të qëndrueshme, pohojnë specialistët. Vendbanimet e tyre natyrore janë pemët e larta në lagjet ku ka shumë gjelbërim. Prandaj rajoni më i gjelbër i kryeqytetit, “Izgrev”, afër parkut “Kopshti i Borisit” ofron kushte më të mira për jetën, ushqimin dhe riprodhimin e tyre.

“Izgrev”, është i njohur ndër adhuruesit e natyrës dhe me koloninë më të madhe të bilbilave në qytet.

Më shumë nga rubrika

Universiteti

Specialistë të bullgarishtes nga Evropa dhe Azia mblidhen në Veliko Tërnovo

Përfaqësues të nëntë shteteve do të marrin pjesë në Seminarin veror të gjugës, letërsisë dhe kulturës bullgare në Universitetin e Veliko Tërnovos. Takimi tradicional shkencor do të zhvillohet për herë të 43-të.  30 pjesëmarrës do të përsosin..

botuar më 20-07-12 3.09.MD

Ekspozita jubile “Bullgaria ime, unë të dhashë ty çdo gjë...” përpara Teatrit Popullor “Ivan Vazov”

Ekspozita e organizuar nga Bashkia e Kryeqytetit dhe nga Muzeu Letrar Kombëtar është në lidhje me 170 vjetorin e lindjes së patriarkut të letërsisë bullgare Ivan Vazov (ai ka lindur më 9 korrik 1850). Deri më 26 korrik në Galeri në të hapur përpara..

botuar më 20-07-12 7.00.PD

Produktet artizanale në Rrugën e Zejtarëve në Trojan

Mjeshtrit vendas prezantojnë prodhimet e veta në ashtuquajturën Rrugë të Zejeve në qytetin malor Trojan (Bullgari Qendrore). Bashkia mori vendim të ndihmojë zanatçinjtë duke u ofruar atyre sipërfaqe tregtare falas  si masë lundër krizës së..

botuar më 20-07-11 12.44.MD