Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

2408 janë të konfirmuarit me Covid-19 në Bullgari, 808 janë të shëruarit

Foto: EPA/BGNES

Për 24 orët e fundit në vend janë analizuar 1605 mostra testimi për Covid-19 me metodën PCR. Ato kanë treguar se të infektuarit e rinj janë 36, 11 prej të cilëve janë hospitalizuar. 15 prej këtyre rasteve janë në Sofje, 8 – në Jamboll, 3 – në Bllagoevgrad, nga 2 – në Lloveç dhe Pazarxhik dhe nga një – në Vraca, Veliko Tërnovo, Gabrovo, Pleven, Sliven dhe Haskovo.

Numri i përbashkët i rasteve të regjistruara të koronavirusit në Bullgari është 2408.

10,5% prej tyre janë nëpunësit mjekësorë.

Në spitale po ndodhen 258 pacientë me Covid-19, 29 janë ata në repartet e mjekimit intensiv.

Numri i të vdekurve me diagnozë koronavirus është  126 – 83 burrë dhe 43 gra.

Të shëruarit për 24 orët e fundit janë 39 veta dhe me ta numri i përbashkët i të shëruarve shkon në 808.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 87

Pas 15 qershorit pritet që lëvizja në BE të rivendoset Pritet që pas 15 qershorit lëvizja në BE të rivendoset plotësisht, pasi ajo u rimëkëmb me shtetet fqinje dhe me ato që kanë situata të ngjashme epidemiologjike, njoftoi ministrja e..

botuar më 20-06-02 9.18.MD

Me pyet e veta Bullgaria është ndër finalistët për çmimin evropian Natura 2000

Bullgaria është ndër 27 finalistët që do të konkurrojnë për çmimet që jepen për suksese për administrimin dhe ruajtjen e "Natura 2000” – rrjeti i BE-së i objekteve të mbrojtura natyrore. Bullgaria paraqitet me iniciativën e saj për ruajtjen e..

botuar më 20-06-02 8.41.MD
Ministri Krasen Kralev

Ministri Krasen Kralev: Rimëkëmbja e ekonomisë sportive duhet të jetë prioritet i BE-së

Rimëkëmbja e ekonomisë sportive është një përgjegjësi e madhe për të gjitha shtetet anëtare të BE-së. Ajo duhet të jetë ndër prioritetet e BE-së dhe të jetë e përkrahur me mjetet e fondeve evropiane. Këtë e deklaroi Ministri i Rinisë dhe Sportit..

botuar më 20-06-02 7.55.MD