Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Platformë online do të ndihmojë artistët në gjendje të vështirë

Foto: derida-dance.com

Një platformë do të prezantojë artistë nga mbarë bota në skenën virtuale Derida Stage onLINE. Në partneritet me Bashkinë e Kryeqytetit në kuadrin e programit “Solidaritet në kulturë” në të do të prezantohen shfaqje bullgare dhe të huaja me temë sociale. Një pjesë e mjeteve të grumbulluara do të jenë në ndihmë të artistëve në gjendje të vështirë për shkak të pandemisë.

Më shumë nga rubrika

Sezoni teatral vazhdon gjatë korrikut

Sivjet teatrot do të vazhdojnë të punojnë gjatë korrikut. Artistët në Bullgari përsëri janë në skenë, pavarësisht se publiku është më pak për shkak të kërkesave për siguri dhe distancë fizike të lidhura me koronavirusin. Adhuruesit e teatrit kanë..

botuar më 20-07-05 7.00.PD

Java e kulturës çeke në Ballçik

Për vit të katërt me radhë në Institurin Kulturor Shtetëror “Dvoreca” (Pallati) në qytetin bregdetar Ballçik do të zhvillohet Java e Kulturës Çeke. Fillimi do të jetë më 6 korrik në galerinë“Tuneli” me një ekspozitë të plastikëve prej qelqi. Në..

botuar më 20-07-04 6.00.PD

Festivali për art eksperimental “180 gradë” kthehet në një program digjital

Si organizohet një festival kur udhëtimet janë pothuaj të pamundshme dhe duhet të respektojmë distancën sociale? “Duke marrë përsipër rrezik të madh, me përvojë dhe me kreativitet” është përgjigja. Organizatorët e edicionit të shtatë të festivalit..

botuar më 20-07-03 3.16.MD