Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ngritën akuzë kundër zëvendës ministrit të ambientit rrethues Krasimir Zhivkov

Foto: БГНЕС

Prokuroria ngriti akuzë kundër zëvendës ministrit të ambientit rrethues Krasimir Zhivkov dhe vëllezërit Pllamen dhe Atanas Bobokovi të cilët u arrestuan më 28 maj. Ata hetohen për pjesëmarrje në një grup kriminal që merrej me importin dhe përpunimin ilegal të mbeturinave. Sipas faktet e mbledhura zëvendës ministri ushtronte ndikim për realizimin pa problem të importit të mbeturinave nga Italia.

Më shumë nga rubrika

Një aksident i rëndë rrugor mbylli autostradën “Trakia”

Një aksident i rëndë mbylli dje në mbrëmje autostradën “Trakia" në drejtim të Sofjes. Shkaku për incidentin e rëndë është një maunë me targë turke, që ka udhëtuar për në Turqi. Kanë vdekur gjashtë veta, një fëmijë i moshës rreth 3 vjeçe është në..

botuar më 20-07-13 9.39.PD

Finlanda hap kufijtë e saj për turistë nga 17 shtete evropiane

Që nga sot Finlanda hap kufijtë e saj për turistë nga 17 shtete evropiane. Hiqen masat e vendosura për shtetet ku niveli i infektimit me Covid-19 gjatë 14 ditëve të fundit është nën 8 veta për 100 000 banorë. Për një sërë shtetesh, ndër të..

botuar më 20-07-13 8.39.PD

Protesta në Sofje u zgjerua në protestë kombëtare

Me thirrje “dorëheqje” dhe “mafia” pjesëmarrësit në protestën kundër qeverisë dhe Kryeprokurorit në mbrëmjen e radhës e mbushën sheshin para Këshillit të Ministrave në Sofje. Demonstrime u zhvilluan në qytetet e mëdha – Varna, Plovdiv, Burgas,..

botuar më 20-07-13 8.09.PD