Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Punëve të Jashtme: Zone ushtarake turke pranë kufirit me Bullgarinë nuk prek marrëveshjet dypalëshe

Foto: MPJ

Ministria e Punëve të Jashtme njoftoi për Televizionin Kombëtar Bullgar se nuk disponojnë informacion zyrtar nga pala turke për krijimin e një zone ushtarake nga shkalla e dytë në afërsi me kufirin bullgar. Nga Ministria komentuan se ky është vendim sovran i Turqisë dhe nuk prek marrëveshjet dypalëshe me Bullgarinë.

Më shumë nga rubrika

Plazhi në Sllënçev Brjag

Pa turistë britanikë në bregdetin bullgar

Bullgaria mbeti në listën e shteteve, të cilat kanë vendosur karantinë të detyrueshme për turistët britanikë. Kjo u bë shkas për anulimin e rezervimeve të tyre të planifikuara. Karantinë të detyrueshme ka edhe për shtetasit e Britanisë së Madhe dhe..

botuar më 20-07-13 1.11.MD

Kontrollohen sinjalet për dhunë policore kundër protestuesve

MPB-ja kontrollon informacionet për përdorimin e dhunës fizike kundër protestuesve para Këshillit të Ministrave në Sofje. Sinjalet janë me rastin e tensionit të rritur mes policëve dhe demonstruesve, kur u kapën dhe u rrahën dy të rinj. “Po..

botuar më 20-07-13 11.58.PD
Daniella Masheva

Prokurorët në Bullgari distancohen nga tronditjet politike

Në një letër dërguar të gjitha institucioneve Asociacioni i Prokurorëve në Bullgari shpalli se është kundër presionit për dorëheqje të Kryeprokurorit Ivan Geshev dhe dënoi ashpër provat që Prokuroria të përzihet në luftërat dhe skandalet politike...

botuar më 20-07-13 11.46.PD