Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nga 1 korriku do të ketë karantinë për shtetasit e 8 vendeve të BE-së që hyjnë në Bullgari

Foto: Pixabay

Me urdhër të ministrit të shëndetësisë Kirill Ananiev nga 1 qershori në karantinë 14-ditore vihen njerëzit, të cilët mbërrijnë në Bullgari nga 8 vendet evropiane, ku gjatë 2 javëve të fundit është regjistruar intensitet më të lartë të të infektuarve. Këto janë Belgjika, Italia, Malta, Spanja, Portugalia,  Suedia, Irlanda dhe Britania e Madhe dhe vende të treta me përjashtim të Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë. Karantinë nuk parashikohet për transportuesit ndërkombëtar dhe ekuipazhet e anijeve.

Më shumë nga rubrika

Banka Qendrore Evropiane caktoi kursin standard të ndërhyrjes për levën bullgare

Banka Qendrore Evropiane caktoi kurset e detyrueshme të ndërhyrjes për levën bullgare dhe për kunën kroate pasi lejoi dy vendet të hyjnë në Mekanizmin Valutor ERM II. Nga data 13 korrik 2020 kursi më i ulët i këmbimit të levës mund të jetë 1.66246 leva..

botuar më 20-07-13 3.04.MD
Erik Mamer

Komisioni Evropian refuzoi të komentojë situatën në Bullgari

Nuk do të komentojmë zhvillimet në Bullgari, tha zëdhënësi i Komisionit Evropian Erik Mamer duke iu përgjigjur pyetjes për situatën në vend ditët e fundit. Përsa i përket qëndrimit të BE-së dhe KE-së mbi çështjen e superioritetit të ligjit në Bullgari..

botuar më 20-07-13 2.43.MD
Fabio Paneta

Bullgaria dhe Kroacia duhet të përmirësojnë institucionet dhe ekonomitë e veta

Bullgaria dhe Kroacia duhet të vazhdojnë të punojnë që t’i përmirësojnë ekonomitë dhe institucionet e tyre, para se të pranojnë euron, deklaroi ditën e hënë anëtari i bordit të Bankës Qendrore Evropiane Fabio Paneta, bëri të ditur Rojtersi...

botuar më 20-07-13 2.05.MD