Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nga 1 korriku do të ketë karantinë për shtetasit e 8 vendeve të BE-së që hyjnë në Bullgari

Foto: Pixabay

Me urdhër të ministrit të shëndetësisë Kirill Ananiev nga 1 qershori në karantinë 14-ditore vihen njerëzit, të cilët mbërrijnë në Bullgari nga 8 vendet evropiane, ku gjatë 2 javëve të fundit është regjistruar intensitet më të lartë të të infektuarve. Këto janë Belgjika, Italia, Malta, Spanja, Portugalia,  Suedia, Irlanda dhe Britania e Madhe dhe vende të treta me përjashtim të Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë. Karantinë nuk parashikohet për transportuesit ndërkombëtar dhe ekuipazhet e anijeve.

Më shumë nga rubrika

Protestë në Nesebër për shkak të hotelit për turistë me Covid-19

Banorët e qytetit detar Nesebër shpallen kundër zgjedhjes së hotelit “Dell Mar” për karantinimin e turistëve me koronavirusin në të. Ata dolën në protestë para administratës së rrethit në qytetin Burgas. Sipas të pakënaqurit hoteli ngrihet në një zonë të..

botuar më 20-08-05 5.23.MD

Do të kërkojmë hua nga 500 milion euro

Qeveria miratoi projekt për kërkesë të ndihmës financiare nga 1 miliard leva ( pak mbi 500 milion euro) nga Komisioni Evropian në instrumentin SURE për zbutjen e rreziqeve të papunësisë. Mjetet e kësaj huaje do të shfrytëzohen për masat kundër pasojave..

botuar më 20-08-05 5.03.MD

30 për qind rroga më të larta për administratën për luftimin e Covid-19

Qeveria miratoi rritjen me 30 për qind të rrogave të nëpunësve të administratës shtetërore që janë në vijën e parë në luftimin e Covid-19, ata që punojnë në terren dhe ata që janë në kontakt të drejtpërdrejtë me njerëz të tjerë. Këtu përfshihen Ministria..

botuar më 20-08-05 3.47.MD