Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nga 1 korriku do të ketë karantinë për shtetasit e 8 vendeve të BE-së që hyjnë në Bullgari

Foto: Pixabay

Me urdhër të ministrit të shëndetësisë Kirill Ananiev nga 1 qershori në karantinë 14-ditore vihen njerëzit, të cilët mbërrijnë në Bullgari nga 8 vendet evropiane, ku gjatë 2 javëve të fundit është regjistruar intensitet më të lartë të të infektuarve. Këto janë Belgjika, Italia, Malta, Spanja, Portugalia,  Suedia, Irlanda dhe Britania e Madhe dhe vende të treta me përjashtim të Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë. Karantinë nuk parashikohet për transportuesit ndërkombëtar dhe ekuipazhet e anijeve.

Më shumë nga rubrika

Arsimi në distancë në shkollat bullgare të fundjavës përdoret që nga viti 2017

382 shkolla bullgare të fundjavës jahte shtetit (të ashtuquajturat “shkolla të së dielës”), ku mësohet gjuha bullgare, kulltura, historia dhe gjeografia e Bullgarisë do ta fillojnë vitin e ri shkollor, deklaroi për BNR Natalija Mihalevska –..

botuar më 20-08-05 11.44.PD

Protestë antiqeveritare kundër konferencës së pushtetarëve nga GERB

Ditën e 28 të protestave antiqeveritare në Sofje për shkak të konferencës së partisë GERB në “Sofja Tehpark” organizata “Rrjet proteste” thirri një “kontra-konferencë masive për dorëheqje”. Në kryeqytet mbeten të bllokuara tri udhëkryqe..

botuar më 20-08-05 10.19.PD

Përsëri të shëruarit nga koronavirusi janë më shumë nga të infektuarit

255 janë rastet e reja të të infektuarve me koronavirus në Bullgari gjatë 24 orëve të fundit nga 5 325 teste të bëra. Kjo është 4,79% e të testuarve, tregojnë të dhënat zyrtare të Portalit Unik Informativ. Numri total i të infektuarve që nga..

botuar më 20-08-05 9.23.PD