Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nga 1 korriku do të ketë karantinë për shtetasit e 8 vendeve të BE-së që hyjnë në Bullgari

Foto: Pixabay

Me urdhër të ministrit të shëndetësisë Kirill Ananiev nga 1 qershori në karantinë 14-ditore vihen njerëzit, të cilët mbërrijnë në Bullgari nga 8 vendet evropiane, ku gjatë 2 javëve të fundit është regjistruar intensitet më të lartë të të infektuarve. Këto janë Belgjika, Italia, Malta, Spanja, Portugalia,  Suedia, Irlanda dhe Britania e Madhe dhe vende të treta me përjashtim të Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë. Karantinë nuk parashikohet për transportuesit ndërkombëtar dhe ekuipazhet e anijeve.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita 148

Rastet e reja të Covid-19 në Bullgari janë 146 Brenda 24 orëve të fundit u bënë afro 4 mijë teste. Sipas të dhënave të Portalit Unik Informativ në spital janë 793 veta, prej të cilëve 43 janë në reparte intensive. Të shëruarit brenda..

botuar më 20-08-02 5.59.MD

Ditën e 25-të vazhdojnë protestat

Trafiku në rrugën Sofja – Kullata është normal. Këtë e njoftoi për RKB-në drejtori i Administratës Rrugore të Qarkut Ivan Kunev. Të dielën para dite protestues mbyllën pjesërisht rrugën në dalje nga qyteti Bllagoevgrad në drejtim të fshatit..

botuar më 20-08-02 5.51.MD
Denica Saçeva

Ministri social e caktoi protestat e fundit të nënave me fëmijë me të meta nga “Sistemi na vret” si “aksioni i radhës me qëllime të këqija”

Brenda dy viteve të fundit buxheti për njerëzit me të meta u rrit dy herë, tha në një brifind ministrja sociale Denica Saçeva. Në vitin 2018 shpenzimet ishin afro 230 milion euro (458 141 835 leva), ndërsa në vitin 2020 janë afro 500 milion euro (921 766..

botuar më 20-08-02 4.40.MD