Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nga 1 korriku do të ketë karantinë për shtetasit e 8 vendeve të BE-së që hyjnë në Bullgari

Foto: Pixabay

Me urdhër të ministrit të shëndetësisë Kirill Ananiev nga 1 qershori në karantinë 14-ditore vihen njerëzit, të cilët mbërrijnë në Bullgari nga 8 vendet evropiane, ku gjatë 2 javëve të fundit është regjistruar intensitet më të lartë të të infektuarve. Këto janë Belgjika, Italia, Malta, Spanja, Portugalia,  Suedia, Irlanda dhe Britania e Madhe dhe vende të treta me përjashtim të Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë. Karantinë nuk parashikohet për transportuesit ndërkombëtar dhe ekuipazhet e anijeve.

Më shumë nga rubrika

Penka Petrova

Akoma nuk ka valë të dytë të Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit më shumë të infektuar ka në qytetet Sofja dhe Varna, nga 29 veta, tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Po rritet numri i të vendosurve në spitalet. Megjithëkëtë para Televizionit të Ri docentja doktoreshë Penka Petrova,..

botuar më 20-08-02 3.52.MD

Deri te protestuesit në Urën e Shqiponjave lejohet të hyjnë vetëm automjete me ujë dhe ushqim

Sipas policisë protesta e Organizatës “Sistemi na vret” në Bankja u shpall në bashki. Autobusi u ndalua për të saktësuar se ku do të shkojë. Këtë e njoftoi në një brifing të jashtëzakonshëm komisari Toni Todorov, zëvendës shef i degës “Policia e..

botuar më 20-08-02 3.38.MD

Trafiku përreth Universitetit të Sofjes u ndalua

Ditën e 24 të protestave antiqeveritare në Sofje përfundoi me mbylljen e një udhëkryqi tjetër. Që nga dje në mbrëmje lëvizja rreth Universitetit të Sofjes u bllokua nga tenda të protestuesve kundër qeverisë. Në vend ka vetura të policisë të cilët e..

rinovuar më 20-08-02 3.22.MD