Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dhe Kroacia duhet të përmirësojnë institucionet dhe ekonomitë e veta

Fabio Paneta
Foto: Reuters

Bullgaria dhe Kroacia duhet të vazhdojnë të punojnë që t’i përmirësojnë ekonomitë dhe institucionet e tyre, para se të pranojnë euron, deklaroi ditën e hënë anëtari i bordit të Bankës Qendrore Evropiane Fabio Paneta, bëri të ditur Rojtersi.

Të dyja shtetet u aderuan në mekanizmin valutor ERM II – i njohur si dhoma e pritjes e eurozonës, dhe mund ta pranojnë valutën e përbashkët evropiane jo më herët se 2023-ta.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita 151

Biznesi pezullon projektet investuese Biznesi pezullon projektet investuese, tha para BNR-së Kryetari i Dhomës Ekonomike Tregtare Cvetan Simeonov. Tashmë ka tkurrje të prodhimeve, do të fillojnë shkurtime. Masa 60:40 nuk ndikoi në mënyrën më..

botuar më 20-08-05 7.40.MD

Tension shoqëroi ditën e 28 të protestave

Në orën 19.00 fillon protesta antiqeveritare e mbrëmjes. Në Konferencën Kombëtare të partisë GERB, kryeministri Bojko Borisov tha se është gati të japë dorëheqje por është kundër zgjedhjeve të parakohshme. Protestuesit janë kategorik se do të mbrojnë..

botuar më 20-08-05 7.13.MD
Rumen Radev

Presidenti diskutoi me ekspertë domosdoshmërinë e ndryshimeve në Kushtetutë

Kreu i shtetit Rumen Radev diskutoi domosdoshmërinë e ndryshimeve në Kushtetutë me këshillin juridik pranë presidentit. Sipas Radevit mungesa e garancive për sistem të pavarur gjyqësor krijon rrezik për zhvillimin e Bullgarisë si një shtet demokratik...

botuar më 20-08-05 6.54.MD