Резултати : Autor Jordanka Ivanova

Presidenti Radev mori

Vazhdon vizita e Presidentit Radev në Shqipëri

E premtja (6 mars) është dita e dytë e vizitës së Presidentit bullgar Rumen Radev në Tiranë. Pritet se sot ai do të vizitojë qytetin e Durrësit. Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi e priti dje Rumen Radevin dhe e uroi Presidentin bullgar për..

06.03.20 10:08 |

“Bullgaria në skenën botërore” është theksi i sivjetshëm i “Ambasadorit për një ditë”

Sivjet Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Sofje përsëri është pjesë e nismës “Ambasador për një ditë” . Iniciativa filloi para tri vjetëve dhe organizohet nga përfaqësia diplomatike e Britanisë së Madhe tek ne. Konkursi për ese për nxënëset në moshë..

20.02.20 14:09 |

Gratë e Kosovës – në fokusin e festës së Pavarësisë në Sofje

Pesë piktore nga Kosova nëpërmjet sensibilitetit të vet dhe mënyrës personale të shprehjes prezantuan gratë e shtetit më të ri në Evropë. Ngjarja ishte pjesë e shënimit të festës kombëtare të vendit, të organizuar nga Ambasadori Edon Cana. „ Republika..

19.02.20 10:38 |

12 vjet pas Pavarësisë së Kosovës Ambasadori Edon Cana është optimist për marrëdhëniet regjionale dhe bilaterale

Për ne si shtet i ri roli i Bullgarisë është shumë i rëndësishëm, sepse Bullgaria si në vitin 1999, po ashtu dhe në vitin 2008 kishte dhënë një mbështetje të parezervë për Kosovën. Kështu që edhe Bullgaria ka një rol të veçantë në historinë e..

17.02.20 11:38 |

Në Sofje Matthew Palmer diskuton të ardhmen e Ballkanit Perëndimor

Zv. Ndihmës Sekretari shtetëror i SHBA-së për çështjet evropiane dhe aziatike Matthew Palmer bisedoi në Sofje për përshpejtimin e integrimit euroatlantik të Vendeve të Ballkanit Perëndimor. Me ftesë të Ambasadores së SHBA-së tek ne znj. Hero Mustafa u..

11.02.20 16:09 |

Fatkeqësitë e natyrës i zgjojnë instinktet për vullnetarizëm tek njerëzit

Vullnetarizmi mund të jetë mision personal, por po kështu është dhe përvojë e vlefshme. Përmes tij njeriu ndihmon edhe kauzën, të cilën e ka zgjedhur, edhe vetveten, duke zhvilluar aftësi të rëndësishme si përgjegjësia, organizimi, puna në ekip,..

05.12.19 16:03 |

Në këtë moment edhe një kontribut i vogël bën ndryshimin për Shqipërinë

Pas përfundimit të fazës së parë të kërkimit dhe shpëtimit pas tërmetit që goditi Shqipërinë më 26 nëntor më shumë informacion rreth situatës kërkuam nga Ambasadorja e Republikës së Shqipërisë në Sofje zonja Donika Hoxha. “Bilanci është..

02.12.19 15:20 |

„Feel Albania“ – takimi i turizmit bullgar me atë shqiptar

Turistët bullgarë në Shqipëri shënojnë rritje të konsiderueshme gjatë viteve të fundit. Prej 23 500 në 2015 numri i tyre ka arritur 40 000 gjatë 2018-ës. Shqiptarët që kanë zgjedhur vendpushimet tona (kryesisht ato dimërore) gjithashtu janë duke..

14.11.19 15:21 |

Zgjedhjet lokale janë interesante dhe për të huajt në Bullgari

„Ka 12 vjet që jetoj në Sofje dhe gjithmonë kur ka votime në Bullgari votoj, duke qenë se jam edhe shtetase bullgare që prej ca vitesh” – tha Rajmonda Duka. Ajo gjithmonë merr pjesë në procesin zgjedhor në Bullgari dhe kur ka mundësi – edhe në..

03.11.19 07:45 |

Sarandë: Instituti Diplomatik ndan përvojën bullgare në negociatat për anëtarësim në BE

Seminari për diplomatë të rinj shqiptarë për shkëmbimin e përvojës bullgare të grumbulluar gjatë negociatave për anëtarësim në BE përfundoi në Sarandë të Shqipërisë me dorëzimin e certifikatavе pjesëmarrësve nga ana e organizatorëve – dr. Klaus..

18.10.19 10:35 |