Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трънката - недооцененият природен дар

Трънката е едно от най-разпространените лечебни растения у нас. Плодовете и цветовете на този непретенциозен бодлив храст са използвани като медицинско средство от древни времена. Смята се, че тя притежава огромна жизнена сила, а викингите са я почитали като средство, даряващо мъдрост.

Народната медицина у нас и в цяла Европа прилага широко заради нейните многобройни лечебни свойства.

У нас плодовете на трънката са сред най-събираните билки. По-голямата част от тях обаче напускат пределите на България. По данни на „Булгаркооп Импорт-експорт”, при добив от около 4000 тона средно,  годишният износ на замразен плод от трънка напоследък достига до 3 хиляди тона. Интересът към нея е в много страни от Европа – Германия, Австрия, Испания, Англия. Плодът се изнася като билка за добавка в чайове и билкови смеси, а също и в хранително-вкусовата промишленост.

Освен достъпна, трънката е и евтина. У нас килограм пресни плодове в билкозаготвителен пункт се изкупуват от събирачите за 40-50 стотинки на килограм, след почистване и изсушаване или замразяване, до преработвателите той достига за 1,80 лв.

Кратка справка в регистрите на лечебните и козметични средства родно производство на основата на плодове или цветове от трънка, показва само няколко тинктури, произведени в малки цехове. В същото време известен производител на козметични и продукти за здравето от Западна Европа предлага на родния пазар сок от зрели плодове на трънка като стимуланти на имунитета. Цената е 21 лева за 200 грама. Предлага се и олио от трънка, също вносен козметичен продукт с цена от 35 лева за 75 милилитра.

Това показва, че у нас този безценен дар от природата, който освен това е в изобилие,  е подценяван.  При това  без никакво основание, защото всичките му части притежават лечебни свойства – не само плодовете, но и цветовете, и листата, и корените, и кората му.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. Димо Димов

36 нови случая на коронавирус

36 са новите случаи на заразени с коронавирус в България за последното денонощие, съобщи секретарят на Националнвия оперативен щаб доцент Димо Димов. Излекуваните пациенти са 39, общо досега са 808. Извършените проби за денонощието са 1605...

публикувано на 23.05.20 в 09:32

Почти 24 млрд. лв. са постъпленията в НАП за 2019 г.

Общите постъпления от данъци и осигурителни вноски по сметките на Националната агенция за приходите за 2019 г. са 23 милиарда и 870 млн. лв., съобщиха от пресцентъра на приходното ведомство. Сумата е с рекордните 2,8 млрд. лв. повече спрямо постъпленията..

публикувано на 11.01.20 в 12:13
Бюро по труда Кърджали,

До 3,7 процента се е понижила безработицата през ноември 2019 г.

Безработицата в България през месец ноември 2019 г. се понижи до 3,7 процента. Това съобщи във фейсбук профила си министър-председателят Бойко Борисов, цитирайки данни на Eurostat.  По думите му това е най-ниското ниво от 2000 г., откогато Eurostat..

публикувано на 11.01.20 в 11:09

Гърция затваря границата с България за камиони заради лошото времето

Поради очакваното влошаване на метеорологичната обстановка /обилен снеговалеж/, по решение на гръцките власти нe се пропускат автомобили с товароносимост над 1,5 т през ГКПП "Кулата-Промахон", ГКПП "Илинден-Ексохи", ГКПП "Капитан Петко..

публикувано на 05.01.20 в 13:09

Ученици от средни и професионални училища могат да се включат в образователната програма на ЕП

Започна кампанията за учебната 2017 – 2018 г. за образователната програма на ЕП, насочена към ученици от средни и професионални училища. През учебната 2017 – 2018 година Европейският парламент продължава прилагането на своята образователна..

публикувано на 08.09.17 в 16:16

Филмът „Лековитото злато на България“

Хиляди семейства в България, в райони, богати на находища от лечебни растения разчитат на приходите от събиране, продаване и изкупуване на билки. Страната ни е най-големият износител на лечебни растения в Европа и един от първите в света. Между 17 и..

публикувано на 07.06.16 в 11:32

Златна пръчица

Kaто от приказен натюрморт, гледката на ширнало се пространство със златна пръчица спира дъха. Неслучайно народът ни я нарича с поетичните имена горски или  жълт енчец, златица, златовръх. Извлекът от златна пръчица се комбинира успешно с..

публикувано на 07.06.16 в 11:24

Култивиране на горски слез

Едва ли има човек, който да не познава това растение. Свикнали сме да го виждаме навсякъде около нас – по тротоари, край пътища и огради, буренясали места и градини из цялата страна . Със своите дълги мъхести стъбла, кръгло назъбени листа и..

публикувано на 07.06.16 в 11:21

Корени от глухарче: как е правилно да се събират, за да се опазят находищата в природата

Обикновеното на пръв поглед глухарче е с необикновени свойства. То е лечебно растение, от което се ползват и наземната част, и корените . В двете части се съдържат различни вещества с различно действие. Концентрирането на тези лечебни вещества не е..

публикувано на 07.06.16 в 11:09

От къде да черпим познания за лечебните растения

От всяко лечебно растение се събират различни части - листа, стръкове, цветове, корени. Всички те се берат по различно време от годината, в различна фаза от развитието на растенията и с различна цел. Всичко това прави събирането на билки сложна дейност,..

публикувано на 02.06.16 в 18:01