Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Боян Дуранкев: Кризата ще бъде по-тежка от Великата депресия

Проф. Боян Дуранкев
Снимка: БНТ

Българската държава трябва да е готова да посрещне тежка икономическа криза, предупреди в ефира на Радио Стара Загора икономистът Проф. Боян Дуранкев. По думите му кризата ще бъде по-тежка от Великата депресия. „Светът е в етап на въвеждане на криза, тя все още не е в етап на растеж. В България също. Затова трябва да мерим разумно и от държавната баница да има достатъчно“, смята Дуранкев. Той одобрява мерките, които се вземат, защото смята, че първо трябва да се спасят хората, а след това икономиката.

„Светът е в етап на въвеждане на криза, тя все още не е в етап на растеж. В България също. Най-лошото е че няма нито едно лекарство, което да лекува, нито ваксина. При такава ситуация навсякъде в света се гледа първо общественото здраве, а чак след това икономическото. Принципът сега е убий икономиката, спаси хората. Това е правилен принцип“, каза проф. Дуранкев.  

По думите му обаче, след няколко месеца, вече трябва да се мисли за оперативен план за спасяване на всички най-важни обществено необходими сектори- осигуряващи храна, енергия, здраве и образование на хората.

„Далечните планове за въстановяване и развитие ще трябват когато тръгнем към етапа на спад на заболяването, при което поне две седмици да нямаме един болен. Това е толкова далече, че не смеем да мислим.

В тази ситуация държавата трябва да помисли как да компенсира най-вече хората, а не секторите. Решението в такива случаи все още не се прилага в България- то е на така наречените „хеликоптерни пари“, или раздаване на калпак на лица, които се нуждаят като деца до 18 г., възрастни хора с ниски пенсии, разбира се срещу деклариране, че нямат никакви спестявания, имоти под наем, които отдават и т.н.“, коментира още икономистът.

Притеснително за проф. Дуранкев е корупцията в страната и, това, че „нашата държава е с най-ниски доходи на населението и с най-голямото неравенство. Потвърждение за това е, че виждаме, че богаташи се лекуват в бутикови болници, докато обикновените хора са на конвейр“, добави той.

Той не е оптимист и  за  вариант за поемането на дълг от държавата. „Проблем е, че дългове се емитират от всички страни, буквално, те са крайно неизгодни за инвеститори и нямай кой да ги купи, лихвите са такива, че и правнуците ни няма да ги платят. И все пак имаме тук т.нар. линии на доставките, които са добри, имаме осигуреност с основни хранителни продукти, вътрешни. При по-далечен пик на кризата е възможно да се въведе и купонна система, макар да не ми се ще да го казвам, принципа е всички да имат.

"Кризата ще бъде по-тежка от Великата депресия (1929-1930 г.), поне така чертаят сериозни имена в икономическата наука. Но ние трябва да мерим разумно и от държавната баница да има достатъчно.  Трябва да знаем, че ни чакат кръв, пот и сълзи, но трябва да извървим пътя", обобщава проф. Дуранкев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ангел Джамбазки

Джамбазки: Курсове по икебана за миньори - това бъдеще осигуриха за енергийната ни система управляващите в България

 „Интересът на българската енергетика не се защитава от българските евродепутати в Брюксел. Само двама сме там, с Андрей Слабаков, които говорим от години, че Зелената сделка оставя България без енергетика и съкращава работни места. Българските..

публикувано на 17.04.24 в 17:35

Феноменът "Ел Ниньо" отслабва, настъпва "Ла Ниня"

Пренос на топъл въздух от Северна Африка към Европа е причина за необичайно горещото време през последните дни у нас, съобщи Симеон Матев, доктор по климатология и автор в платформата „Климатека“. Той алармира за глобално затопляне с бързи темпове,..

публикувано на 15.04.24 в 12:35

Проф. Марин Добрев: В автентичния си вид от 30-те години Халите се оказаха най-подходящата сграда за Градска художествена галерия

„Всяко едно поколение в Стара Загора формира свое отношение и принос към културните сгради на Стара Загора и много ревниво ги пази“. Това каза по Радио Стара Загора културологът проф. Марин Добрев. В Световния ден на културата и опазване на..

публикувано на 15.04.24 в 11:56
https://www.facebook.com/photo/?fbid=387099837400706&set=a.253387987438559

Задава се „Dr. Rock Fest 2024"

Мнозина го познават като очен хирург, но освен медицината д-р Станимир Трошев има и друга голяма страст – музиката. Той е басист на групата “Led 7” и в ефира на Радио Стара Загора разказа за първите си трепети по рок музиката. Връщайки се назад..

публикувано на 13.04.24 в 15:10
Георги Вулджев

Икономист: Проблемът с фискалния резерв е преувеличен

К ато цяло се преувеличава проблемът с фискалния резерв. Тези пари по всяка вероятност ще бъдат възстановени в по-голямата си част до края на текущия месец. През април много често има плащания по държавния дълг или други текущи разходи и  в тази ситуация..

публикувано на 11.04.24 в 14:21

Липсата на държава в ромските махали е заплаха за националната сигурност

Голяма част от проблемите в ромските квартали, включително на инфраструктурата може да бъдат решени тогава, когато в кварталите се сложи ред и законност. Това коментира за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, управител на сдружение „Свят без..

публикувано на 08.04.24 в 17:10

На 7 април отбелязваме деня на здравето и здравните работници

На днешния 7 април отбелязваме Световния ден на здравето и честитим професионалния празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България се..

публикувано на 07.04.24 в 09:35

Казанлъчанин предоставя транспорт за бала на деца с двигателни проблеми

Собственик на частни линейки от Казанлък ще вози безплатно за бала абитуриенти със специални потребности. За втора поредна година Иво Иванов протяга ръка на младежи с физически увреждания, за да могат да изживеят заедно със съучениците си..

публикувано на 05.04.24 в 16:44
Калоян Стайков

Калоян Стайков: Токът за домакинствата няма да поскъпне от 1 юли

Голямата промяна за потребителите у нас се очаква през 2026 година, когато би трябвало да излязат на либерализирания енергиен пазар. Предстои да видим как ще се случи това, защото все още законовата уредба не регламентира този процес, заяви пред Радио..

публикувано на 03.04.24 в 09:20

"Резерватът „Баюви дупки-Джинджирица“ - ценна защитена територия у нас."

"Резерватът „Баюви дупки-Джинджирица“ е сред най-старите в нашата страна. Обявен е през 1934 г., а територията му е разположена в североизточната част на Пирин. Растителното разнообразие на резервата включва около 500 вида висши растения. В него се..

публикувано на 29.03.24 в 10:10