Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весела Кондакова, изпълнителен директор на БМА

Криза в изкуството: Музиканти и театрали работят в строителството

Национална програма ще развива визуалните изкуства

Нещатните артисти са сред най-потърпевшите от разпространението на Ковид-19 и въведените противоепидемични мерки в страната. Това каза пред Радио Стара Загора/БНР Весела Кондакова, изпълнителен директор на Българска музикална асоциация (БМА). Тя цитира изследване на Диана Андреева - Попйорданова от Обсерватория по икономика на културата, според което 80 000 са артистите на свободна практика у нас. По-голямата част от тях бяха тежко засегнати от кризата, след като сцени и концертни зали бяха затворени през последните месеци. Според друго проучване, проведено сред 1000 лица и организации, до 1 юли загубите заради провалени събития възлизат на 8 млн. лева, а до края на годината ще надхвърлят 15 милиона.

Още в първите дни на извънредното положение държавата обяви, че предоставя финансова подкрепа за най-нуждаещите се артисти. Процедурата по кандидатстване към Националния фонд "Култура" за отпускане на творческа стипендия обаче се забави, призна Весела Кондакова. По тази спасителна мярка минимална работна заплата за 3 месеца ще получат едва 1100 души без трудов договор. По данни на културното ведомство у нас 25% от артистите са на свободна практика. А липсата на доходи принуди хората на изкуството да търсят препитание в строителството и ресторантьорския бранш.

Активно се работи върху създаването на регистър на независимите творци. Бъдещият документ се очаква да защити трудовите права на гилдията, както и да бъдат разработени „специфични мерки спрямо осигурителната система“, обясни Весела Кондакова. Десетки личности с принос в културния живот са в незавидно положение и попадат в данъчно – осигурителен вакуум, някои от тях дори не са здравноосигурени, а проблемите им ще се задълбочават с настъпването на пенсионна възраст, коментира още изпълнителният директор на БМА.

Кризата роди и първа по рода си национална програма, подкрепяща визуалните изкуства. Очаква се да стартира съвсем скоро и с финансов ресурс от 500 000 лева да стимулира динамично развиващия се сектор, поясни Кондакова, и определи постигнатото с Министерството на културата като победа в трудни времена. 

Пандемията парализира творческата индустрия, но даде шанс за изява в дигитална среда. Хиляди изпълнители стигнаха до нова публика чрез стрийминг услуги. Наред с това, кризата показа колко малко театрални спектакли с добро качество има записани у нас и върху съхраняването на това съдържание трябва да се работи в бъдеще.  

Ще измести ли стрийминг моделът традиционните събития на живо? Набират ли скорост и у нас краудфъндинг платформите за набиране на средства за съживяване на културата? Чуйте подробности в приложения звуков файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Станчо Ставрев, кмет на община Тунджа.

Населението на община Тунджа се увеличава с предимно млади хора

С тържествена сесия на общинския съвет започна Празника на община Тунджа, който се отбелязва на 22 април.  На нея сс званието "Почетен гражданин на Община Тунджа" беше удостоен Атанас Мерджанов- народен представител  от ямболския избирателен..

публикувано на 22.04.24 в 11:17

Тодор Гондов: Манастирът на Григорий Синаит се е намирал до някогашното село Дупница в днешна Турция

" Много са предположенията за древната област Парория и манастирът на Свети Григорий Синаит. Първият исихастки манастир, който по нищо не е отстъпвал на подобните в "Метеора". Синаитският манастир е бил средище на много известни български светци, като..

публикувано на 19.04.24 в 11:44
Ангел Джамбазки

Джамбазки: Курсове по икебана за миньори - това бъдеще осигуриха за енергийната ни система управляващите в България

 „Интересът на българската енергетика не се защитава от българските евродепутати в Брюксел. Само двама сме там, с Андрей Слабаков, които говорим от години, че Зелената сделка оставя България без енергетика и съкращава работни места. Българските..

публикувано на 17.04.24 в 17:35

Феноменът "Ел Ниньо" отслабва, настъпва "Ла Ниня"

Пренос на топъл въздух от Северна Африка към Европа е причина за необичайно горещото време през последните дни у нас, съобщи Симеон Матев, доктор по климатология и автор в платформата „Климатека“. Той алармира за глобално затопляне с бързи темпове,..

публикувано на 15.04.24 в 12:35

Проф. Марин Добрев: В автентичния си вид от 30-те години Халите се оказаха най-подходящата сграда за Градска художествена галерия

„Всяко едно поколение в Стара Загора формира свое отношение и принос към културните сгради на Стара Загора и много ревниво ги пази“. Това каза по Радио Стара Загора културологът проф. Марин Добрев. В Световния ден на културата и опазване на..

публикувано на 15.04.24 в 11:56
https://www.facebook.com/photo/?fbid=387099837400706&set=a.253387987438559

Задава се „Dr. Rock Fest 2024"

Мнозина го познават като очен хирург, но освен медицината д-р Станимир Трошев има и друга голяма страст – музиката. Той е басист на групата “Led 7” и в ефира на Радио Стара Загора разказа за първите си трепети по рок музиката. Връщайки се назад..

публикувано на 13.04.24 в 15:10
Георги Вулджев

Икономист: Проблемът с фискалния резерв е преувеличен

К ато цяло се преувеличава проблемът с фискалния резерв. Тези пари по всяка вероятност ще бъдат възстановени в по-голямата си част до края на текущия месец. През април много често има плащания по държавния дълг или други текущи разходи и  в тази ситуация..

публикувано на 11.04.24 в 14:21

Липсата на държава в ромските махали е заплаха за националната сигурност

Голяма част от проблемите в ромските квартали, включително на инфраструктурата може да бъдат решени тогава, когато в кварталите се сложи ред и законност. Това коментира за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, управител на сдружение „Свят без..

публикувано на 08.04.24 в 17:10

На 7 април отбелязваме деня на здравето и здравните работници

На днешния 7 април отбелязваме Световния ден на здравето и честитим професионалния празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България се..

публикувано на 07.04.24 в 09:35

Казанлъчанин предоставя транспорт за бала на деца с двигателни проблеми

Собственик на частни линейки от Казанлък ще вози безплатно за бала абитуриенти със специални потребности. За втора поредна година Иво Иванов протяга ръка на младежи с физически увреждания, за да могат да изживеят заедно със съучениците си..

публикувано на 05.04.24 в 16:44