Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диригентът Марк Кадин и кларинетистът Данчо Радевски открехват врати към непознатата и вълнуваща музика във Варна

5 февруари 2020 - зала 1 - 19:00 ч. РУСЕНСКА ФИЛХАРМОНИЯ

МУЗИКА ОТ АМЕРИКА
Диригент – МАРК КАДИН
Солист – ДАНЧО РАДЕВСКИ, кларинет

Джордж Гершуин
Кубинска увертюра
Симфонична поема Един американец в Париж
Аарон Копланд
Концерт за кларинет, струнен оркестър, арфа и пиано
Артуро Маркес
Дансон No.2
Конга на Новия огън (Conga del fuego nuevo)


Марк Кадин е завършил е Руската музикална академия в Москва (1987 – 1993) и още в началото на кариерата си се посвещава на съвременната музика като диригент на Държавния младежки симфоничен оркестър „Млада Русия“ и Московския ансамбъл за съвременна музика. В периода 1999-2003 г. дирижира прочутата камерна формация „Московски виртуози“. Работил е също с Руския национален оркестър, Римския симфоничен оркестър, Израелския симфоничен оркестър, Симфоничния оркестър на Словашкото радио, Кипърската филхармония, Филхармония „Артур Рубинщайн“, оркестрите на Новосибирск, Самара, Воронеж, Омск, Лодз, Куинсланд и др. От 2004 до 2014 г . е художествен ръководител и главен диригент на Красноярския академичен симфоничен оркестър. От 2017 г. е главен диригент на Симфоничния оркестър на БНР.

Идеята за концерта дойде от ръководството на Русенска филхармония за да създадем нещо по-различно от обичайния репертоар. Самият аз обичам да открехвам нови врати към публиката. Като съвсем млад свирих на кларинет и беше съвсем естествено да стигна до Копланд, създал едно от най-виртуозните и популярни произведения за този инструмент през 20 в.

Искахме да представим творби, които рядко се изпълняват тук или дори не са представяни в България. През лятото осъществихме два концерта – в Русе и София – двореца „Врана“ – едно невероятно място за музикални преживявания. Отдавна имам връзка с оркестъра на БНР. Работим съвместно повече от 15 години. Така между нас се изградиха чудесни професионални взаимоотношения. През миналата година за първи път се срещнах с оркестъра на Русенската филхармония.

За мен всеки нов оркестър е като кръстословица. Обичам да гледам и сравнявам кое как се получава в съвместната ни работа. В Русия, където дълги години работих и сега продължавам да работя, има две различни държави: едната е Москва и Санкт Петербург и другата е останалата част от страната. В центъра има добре заплатени оркестри, богат музикален живот, докато в провинцията е - зле платени музиканти и без достатъчно музикални кадри. Хората бягат в западна посока. Така че много не се различава от ситуацията в България. Иначе без проблеми се адаптирах към живота в България. С някои неща толкова съм свикнал, че ми липсват в Москва, където например няма лютеница…



Данчо Радевски завършва кларинет в Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ при проф. Димитър Димитров, а впоследствие и при проф. Сава Димитров – доайен на българската кларинетова школа. Той е и дългогодишен солист-кларинетист на Симфоничния оркестър на БНР. Концертирал е в Европа, Америка и Азия. Участвал е в национални и международни проекти с различни камерни формации в изпълнения на класическа и съвременна музика. В концерта на 5 февруари ще бъде солист на концерта за кларинет, струнен оркестър, арфа и пиано от Аарон Копланд.

Много съм научил от Петко Радев, а също така многократно сме свирили заедно. За да се насоча към кларинета, значение има семейството ми. Дядо ми в Троян свиреше на кларинет. Този инструмент е с най-универсално приложение за всякакъв вид музика – народна – в Унгария, например, еврейската музика, нашата традиция, в класическия репертоар, джаза, това може би го харесвам.

Това е един богат инструмент с технически и звукови възможности. Музикантската професия никъде и никога не е била лесна, защото човек трябва да посвети огромно време за да влезе „в тайните на занаята“ и от там да започне да създава изкуство. Ето например, подготовката на концерт, като този, изисква много неща. Свирил съм го неколкократно. Дори имам студиен запис за фонда на радиото, но соловото свирене е друга професия, за разлика от оркестровото свирене.

За да се върна отново към този концерт, ми беше необходимо поне един месец да си го припомня със свирене, да видя отново различни детайли, акценти… Репертоарът за кларинет е относително по-малък в сравнение с цигулковия и клавирния. Кларинетът и е доста по-млад инструмент в сравнение с тях. Независимо от това съм доволен и никога не съжалявам, че съм избрал кларинета. Радвам се, че ще мога да споделя и надявам се да предам своите положителни емоции от срещата с голямата музика и с варненската публика!

Интервю на Диана Димитрова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музикално-документален филм, посветен на българския интелектуалец Димитър Ненов

Музикално - документалният филм, посветен на българския интелектуалец Димитър Ненов (1901-1953), е осъществен по повод 120-годишнината от неговото рождение. Продукцията ще бъде представена на 26 март от 19:00 ч. в Концертното студио на Радио Варна, а след прожекцията пианистката Венета Нейнска ще изпълни клавирен рецитал, в който освен творби на..

публикувано на 26.03.24 в 15:57

ОТРАЖЕНИЯ или вечното търсене - отиване и връщане, връщане и отиване

Варненската публика ще се потопи в танц, изпълнен с притихвания - поява и  изчезване в “светлото” и “тъмното”, в търсенето на средината и нейния ритъм с танцовото представление ОТРАЖЕНИЯ. Негов автор е хореографът Искра Проданова, а консултант на артистичния процес е културологът Светлозара Христова. На сцената за първи път си партнират две млади..

публикувано на 22.03.24 в 16:18

С театрален и литературен уъркшоп продължава Emergence Art Fest в Радио Варна

Трети ден продължава Emergence Art Fest в Радио Варна с театрален и литературен уъркшоп.  Фестивалът, който продължава до 24 март, се завръща с второ издание.  Emergence Art Fest събира изгряващи артисти, като им дава поле за изява и се стреми да създаде открито пространство за колаборация, дискусия и обмен. Издание 2024 се концентрира върху..

публикувано на 22.03.24 в 15:39

Музеят за нова история на Варна отбелязва 35 години от спелеоложката експедиция "Жан Бернар"

Музеят за нова история на Варна ще отбележи 35-ата годишнина от поставянето от варненски спортисти на един днес забравен рекорд – спелеоложката експедиция през 1989 г. в най-дълбоката по онова време пещера в света „Жан Бернар“ в Савойските Алпи, Франция. Експедицията е дело на членовете на пещерния клуб „Галата“ във Варна.  За да припомни това значимо..

публикувано на 22.03.24 в 08:38

"София филм фест" започва във Варна днес

15-ото издание на "София филм фест" започва днес във Варна със селекция от над  20 филма, музикална програма и други събития. Фестивалът ще бъде открит от 19 часа днес в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна с прожекция на филма " Клопка" на Надежда Косева. Филмът „Клопка” е копродукция на България и Германия. Той е претендент за..

публикувано на 22.03.24 в 08:32

Дни на космонавтиката в Учебния музей във Варна през април

Среща-разговор с историка и учител по история и цивилизации Симеон Кулиш организират в Учебния музей във Варна. Беседата е предназначена за ученици от 8. до 12. клас и ще се състои от 14.30 часа на 10 април. Темата на срещата е: „Българският принос в космическите изследвания”. На 12 април в Учебния музей към РИМ-Варна ще бъде отбелязана 90-ата..

публикувано на 21.03.24 в 15:18

"Аз съм българче" - концерт на "Варненско лято за деца" тази неделя

Музиката на България е вдъхновението за новия концерт на възпитаниците на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ от поредицата „Варненско лято за деца“, образователен модул от програмата на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Събитието е съвместен проект на НУИ „Добри Христов“, Община Варна и БНТ Варна и е продължение на..

публикувано на 21.03.24 в 12:57