Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За изкуството на илюстрацията

| обновено на 15.04.20 в 11:37

Април е месецът, в който отбелязваме международния ден на книгата. Говорим много за четенето, за любимите си писатели и текстове. Един не по-малко ценен елемент, който прави книгата любима, е илюстрацията.

Боян Янев e роден 1963 г. във Варна. През 1991 г. завършва НХА със специалност Илюстрация при акад. Румен Скорчев. Илюстратор е на десетки книги в издателства Галактика, Славена, Захари Стоянов и Сиела. Автор на над 20 самостоятелни изложби в България, Австрия, Германия и САЩ. Носител на наградата за млад автор от Международното биенале на графиката Варна 2001. Освен художник, Боян Янев е страстен последовател на АЙ КИ ДО, което практикува от дълги години. Живее и твори във Варна.  Художникът коментира остава ли илюстрацията в сянката на текста на литературнот произведение. Чуйте в звуковия файл интервю с него на Валерия Василева:

За словото в книгата много се говори и не толкова за другия елемент - илюстрацията. Имаш ли усещането, че рисунката е подценена?

Да, има такава сянка. Но това не е оплакване. По-скоро в критериите за изкуство илюстративността, разказността  се счита за не толкова авангардно изкуство.  Има една тенденция да се счита, че изкуството трябва да бъде прекалено изчистено и да звучи направо абстрактно.

Направо енигма да бъде - как го възприемаш ти?

Да. Това е някакво клише. Не е съвсем искрено. Това са сложни категории и те трудно могат да се обрисуват, защото все пак изразяването чрез рисуване е крайно дълбинно и всеки автор рисува така, както неговата душа иска.

Относно илюстрацията бих казал, че за да стане един млад човек илюстратор, трябва да се правят огромно количество рисунки - на живи същества, на хора с различна физика, възраст, позиция.

Така начинаещият илюстратор ще може да рисува фигура свободно, да композира върху листа.  Друго не по-малко чувство, развито в илюстратора е, да има усещане за епоха и костюм.  На мен това ми го даде киното. Винаги наблюдавам не само какво става във филма, но и как са облечени, коя епоха е.  Научих човешката история чрез костюма и дълбая в тази посока.

Тоест изисква се много учене, самоусъвършестване, самообразоване?

Това е лично търсене. Човек, ако чака на академията, нищо няма да се получи.

Дори и в академия процесът е явно повече личен, като чувам колко много работа стои преди изобщо да имаш пред себе си обект, преди да дойде книгата до теб?

О, за видовете илюстрации мога книга да напиша.  Всички книги са толкова интересни, толкова различни. Искам да спомена една авторка - Людмила Филипова. За нея правих цветни илюстрации с акрил. Доста творчески се карахме. Имаше доста напрегнати моменти, но беше доволна на финала. Взаимодействието между двама творци не е лесно.

Случвало ли ти се е да ти откраднат илюстрация?

Да. Случвало ми се е. И то най-хубавите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Превалутират влоговете без такса

В продължение на един месец от влизането на България в еврозоната ще има период, в който хората ще могат да се разплащат и в двете валути. През това време търговците ще са задължени да връщат ресто в евро. Това е записано в публикувания проект на Закон за въвеждане на еврото. Цените на стоките и услугите ще се обозначават едновременно в..

публикувано на 29.03.24 в 09:10

Естествено пространство във варненската Градска галерия

Проектът “Естествено пространство” на художници от Австрия и други страни, сред които и България, гостува от 28 март до 18 април 2024 г. в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. 16 автори се представят в три зали на Варненската галерия с около 70 произведения. Събитието се организира с подкрепата на посолството на Австрия в..

публикувано на 28.03.24 в 08:45

Учени: Плаващи платформи - най-добрият вариант за ветрогенератори в Черно море

Единствената възможност за изграждане на ветрогенератори в Черно море е те да бъдат разположени на плаващи платформи. Това каза за Радио Варна директорът на Центъра по хидро- и аеродинамика към БАН във Варна доц. Николай Марков. Той уточни, че тези плаващи платформи трябва да имат специфични характеристики, съобразени с условията в Черно море. В..

публикувано на 27.03.24 в 09:49

Sean Killian (VIO-LENCE): Хората сами се вкарват в проблеми, когато изказват мненията си в социалните медии

Интервю с Sean Killian (VIO-LENCE) На 29 март за първи път траш култът от Бей Ериа VIO-LENCE ще направи концерт в България. Поканата е от „BGTSC”, мястото – клуб „Mixtape 5”. От средата на 80-те до днес VIO-LENCE успяват да издадат само три албум, но те и до днес са сочени от маниаците като образци на траша. От състава в..

публикувано на 27.03.24 в 09:05

Изостава ли екочасовникът в морския туризъм?

800 000 години въглеродните емисии не са надвишавали 300 ppm, а вече сме на 420. За рекордно високите стойности алармира Апостол Пенков, варненският посланик в Европейския климатичен пакт.  В поредния епизод на подкаста "Европа: Ново поколение" показваме последиците от климатичните промени върху морския ни туризъм. С увеличение на нивата на..

публикувано на 26.03.24 в 10:44

Предстои четвъртото "Биенале на илюстрацията"

"Биенале на илюстрацията" прави своята дебютна излoжба през 2018 година. То е продължение на изложбата "Милениум" (2017 г.) и работата на сайта "Българска илюстрация". Основната движеща сила е илюстраторът Милена Радева, създател на сайта "Българска илюстрация", която активно работи не само в сферата на илюстрацията, но и в организирането на различни..

публикувано на 26.03.24 в 09:05
Георги Милков

Георги Милков и историите от ръчния му багаж

Журналистът Георги Милков представи книгата си "Истории от ръчния багажник" във Варна. Той открехва вратата към срещите си с емблематични личности и споделя преживяванията си от най-горещите точки на света. Казва, че през срещите му идват и най-добрите преживявания. Има и истории, които никога няма да разкаже.  С Георги Милков разговаря Мартин Николов...

публикувано на 25.03.24 в 09:05