Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ангел Карадаков: След вируса ще ценим повече общуването

| обновено на 20.04.20 в 17:36

Поколението на 90-те не помним опашки пред магазините за храна, празните рафтове и сега всичко това, което виждаме от една страна стряска, от друга си казваш - какъв е смисълът на целия живот, който живеем? Защото консуматорското общество ни беше завъртяло в една ос, в която се интересувахме прекалено много от материалните неща. Това сподели в предаването "Новият ден" младият богослов Ангел Карадаков, главен редактор на сайта dobrotoliubie.com. Сега, вкъщи можем да се запитаме какъв е смисълът на живота ми  и как искам да го живея? Защото, ако смисълът е само да ям и да пия, това на мен не ми е достатъчно, каза още Карадаков:

Г-н Карадаков, на Празника на празниците, Честито Възкресение Христово!

И на вас, и на вашите слушатели! Христос Воскресе! Най-сетне доживяхме да се поздравим с този така хубав поздрав, който ни дава надеждата, че вече смърт няма, а само живот!

Какъв е вашият празник т.г., обаче в ситуацията на пандемия и извънредно положение?

За всеки един човек в Европа, а и в света, може  би тези дни са особено странни. Не сме очаквали да ни връхлети по този начин,но все пак имаме надеждата, че ще нещата ще се оправят, ако всички спазваме предписанията, ако сме съвестни и отговорни към себе си и разбира се към тези около нас. Надявам се, че съвсем скоро ще заживеем живота, който живеехме преди идването на този вирус.

В тази ситуация изискваща изолация свещеници напомниха, че домът може да е нашата църква и пред домашната икона молитвите са като в храм. Това всъщност не е ли нещо много свидно от нашето минало, което бяхме забравили и благодарение на което сме опазили българския си дух и вярата през вековете, особено през турското робство?

За православните духовници и вярващите богослужението, особено литургията, е реално общуване с Бога. Ние се причестяваме с неговото тяло и кръв, не просто с хляб и вино. Но във времето на пандемия, разбира се митрополитите, Светия синод, българският патриарх и много свещеници казаха, че да, тези които са в рискови групи, които се притесняват могат да останат по домовете си, защото в крайна сметка духовният ни живот трябва да бъде и в нашия дом. Знаете, православните християни са призовани да се молят. Ние имаме сутрин и вечер молитвено правило, което е хубаво да изпълняваме. Молитвите ги има в православния молитвеник и всеки човек, който има потребност може да ги чете. Те укрепяват душата и дават надежда, успокоение, че по-скоро ще се излезе от тази ситуация. Но идеята е богослужението да не спира.

Ситуацията на отшелничество, принудително в случая, има ли ефект на обръщане на погледа навътре, към себе си? Наблюдавате ли такъв процес?

Начинът, по който ще живеем след този вирус не може да бъде същият. Знаете ли, моето поколение опита един от най-хубавите моменти в света - свободното пътуване, свободни разговори с всякакви култури и хора.

Поколението на 90-те, предполагам.

Да, 1993-та г. съм роден. Моето поколение и аз самият не помня опашки пред магазините за храна, празните рафтове. И сега всичко това, което виждаме от една стряска, от друга си казваш - какъв е смисълът на целия живот, който живеем? Защото консуматорското общество ни беше завъртяло в една ос, в която се интересувахме прекалено много от материалните неща. Сега, вкъщи можем да се запитаме какъв е смисълът на живота ми  и как искам да го живея? Защото, ако смисълът е само да ям и да пия, това на мен не ми е достатъчно. И се надявам, че след като всичко приключи страната ни и света ще стане едно малко по-добро място, в което хората ще оценяват възможността да могат да общуват спокойно.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Превалутират влоговете без такса

В продължение на един месец от влизането на България в еврозоната ще има период, в който хората ще могат да се разплащат и в двете валути. През това време търговците ще са задължени да връщат ресто в евро. Това е записано в публикувания проект на Закон за въвеждане на еврото. Цените на стоките и услугите ще се обозначават едновременно в..

публикувано на 29.03.24 в 09:10

Естествено пространство във варненската Градска галерия

Проектът “Естествено пространство” на художници от Австрия и други страни, сред които и България, гостува от 28 март до 18 април 2024 г. в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. 16 автори се представят в три зали на Варненската галерия с около 70 произведения. Събитието се организира с подкрепата на посолството на Австрия в..

публикувано на 28.03.24 в 08:45

Учени: Плаващи платформи - най-добрият вариант за ветрогенератори в Черно море

Единствената възможност за изграждане на ветрогенератори в Черно море е те да бъдат разположени на плаващи платформи. Това каза за Радио Варна директорът на Центъра по хидро- и аеродинамика към БАН във Варна доц. Николай Марков. Той уточни, че тези плаващи платформи трябва да имат специфични характеристики, съобразени с условията в Черно море. В..

публикувано на 27.03.24 в 09:49

Sean Killian (VIO-LENCE): Хората сами се вкарват в проблеми, когато изказват мненията си в социалните медии

Интервю с Sean Killian (VIO-LENCE) На 29 март за първи път траш култът от Бей Ериа VIO-LENCE ще направи концерт в България. Поканата е от „BGTSC”, мястото – клуб „Mixtape 5”. От средата на 80-те до днес VIO-LENCE успяват да издадат само три албум, но те и до днес са сочени от маниаците като образци на траша. От състава в..

публикувано на 27.03.24 в 09:05

Изостава ли екочасовникът в морския туризъм?

800 000 години въглеродните емисии не са надвишавали 300 ppm, а вече сме на 420. За рекордно високите стойности алармира Апостол Пенков, варненският посланик в Европейския климатичен пакт.  В поредния епизод на подкаста "Европа: Ново поколение" показваме последиците от климатичните промени върху морския ни туризъм. С увеличение на нивата на..

публикувано на 26.03.24 в 10:44

Предстои четвъртото "Биенале на илюстрацията"

"Биенале на илюстрацията" прави своята дебютна излoжба през 2018 година. То е продължение на изложбата "Милениум" (2017 г.) и работата на сайта "Българска илюстрация". Основната движеща сила е илюстраторът Милена Радева, създател на сайта "Българска илюстрация", която активно работи не само в сферата на илюстрацията, но и в организирането на различни..

публикувано на 26.03.24 в 09:05
Георги Милков

Георги Милков и историите от ръчния му багаж

Журналистът Георги Милков представи книгата си "Истории от ръчния багажник" във Варна. Той открехва вратата към срещите си с емблематични личности и споделя преживяванията си от най-горещите точки на света. Казва, че през срещите му идват и най-добрите преживявания. Има и истории, които никога няма да разкаже.  С Георги Милков разговаря Мартин Николов...

публикувано на 25.03.24 в 09:05