Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Шопов: На този ден винаги паля свещичка

| обновено на 06.05.20 в 17:38
Георги Шопов със съпругата си Ива и дъщеря им Виолета
Снимка: личен архив

Георги Шопов е познат на варненската публика. Той е художник и музикант. Заради извънредното положение не може да работи в пиано бара, но рисува.

Рисува цветно, с нюансите на живота. Съдбата го е направила силен и борбен поради ред причини – все лични.

Днес се старае да възпита детето си в любов към земята, природата, хората и животните, защото истинските отношения са между живите, а не във виртуалното пространство.

За него изминалите месеци са изпитание пред човечеството и опомняне, защото много от нас забравиха истинските ценности в живота в стремежа си към материалното.

Често сънува и това претворява в изкуството си – в картините си и в музиката си.

Навръх празника Гергьовден, Нина Милошевич ни среща с именика Георги Шопов:

Как отбелязвате този ден във вашето семейство? На кого сте кръстен?

- Кръстен съм на дядо си Георги и съм много щастлив, че нося неговото име. Дядо ми е роден на 6-ти май. Има имен ден и рожден ден. Той беше моят жив пример за светец в живота ми. А всъщност той си отиде и се разчувствах още с първия ви въпрос, стана ми специално.

Празнувахме Гергьовден и продължаваме да го празнуваме. Аз паля свещичка за него и неговото присъствие е с мен, мир на душата му. Най-големият учител, който ми беше в живота.

Дядо ме научи на трудолюбие, отношение към всички живи същества, към това да бъда добър. Учил ме е чрез неговия опит и ми го е показвал. Това научава най-добре. Занимавахме се с животновъдство, с растения, с домати, всякакви посеви, с цветя. На пазара продавахме зюмбюли. Всичкото това съм го изживял с него, заедно сме го правили. Това ме е формирало като човек, който обича земята, природата, обича всичко живо.

Как се зароди изкуството във Вас?

- Още докато бях в 8-ми клас в училище "Митко Палаузов" в Кърджали, учителката ми усети, че имам някаква дарба и е споделила с дядо ми. Оттам ходих на уроци, след това ме записаха в училището по изкуствата в Кърджали, "Владимир Димитров - майстора". Там бяхме смесена паралелка, музиканти и художници. И всъщност оттам тръгна и музиката. Всяко междучасие ходихме на пианото и всеки който може да пее, пееше, който може да свири, свиреше. И така в този момент някак ми се "включи копчето" и ми се стартира музиката.

Още интересни факти за живота и любовта на Георги Шопов, може да чуете в прикачения звуков файл по-горе.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Собствените несгоди в България карат хората да се съмняват в Европейския съюз

Иван Люцканов е създател на проекта "Землевеж" , който представя статистически данни, представени по достъпен начин. Той у частва в подкаста "Европеец", посветен на евроизборите и перспективите пред Европейския съюз,  а домакин на събитието беше Концертното студио на Радио Варна.  "Х аресва ми да мисля, че мотото на подкаста е: "Светът и..

публикувано на 19.04.24 в 08:25
Пламен Манушев

Пл. Манушев: Липсват технически кадри у нас. И със средно образование, и с висше

За много сериозна липса на интерес да се изучават и работят професиите на корабни строители и инженери, алармира Пламен Манушев, вицеадмирал от запаса, който сега работи като консултант военни проекти и развитие в корабостроителния и кораборемонтен завод „Делфин“ във Варна. Според Манушев отливът от тази професия е от доста години, а в момента..

публикувано на 18.04.24 в 09:26

Ed Wynne (OZRIC TENTACLES): В музиката трябва да се усеща радостта от нейното създаване

Интервю с Ed Wynne (OZRIC TENTACLES) OZRIC TENTACLES е английска инструментална рок група. В музиката им се преплитат елементи от разнообразни жанрове, включително психеделичен рок, прогресив рок, джаз, фюжън, електронна музика, дъб музика, уърлд, ембиънт. Създадени в Съмърсет през 1983 година, групата е издала над 30 албума, продадени в над..

публикувано на 18.04.24 в 09:05

С роботи за подводни изследвания експериментират в ТУ

„Морска роботика“ и „Енергийно ефективен електрически транспорт“ са двете нови лаборатории на Технически университет-Варна. Те са факт, заради участието му в проекта „Национален център по мехатроника и чисти технологии“. По проекта университета се сдобива с хибриден плавателен съд (с два електрически двигателя и един вътрешно горене), с..

публикувано на 17.04.24 в 10:20

"Няма тайни" - стихове от Красимир Симеонов

Човекът на мотор, поетът Красимир Симеонов с нова книга. Тя се казва "Няма тайни". Поетичен сборник събрал в себе си "целия" изпитан живот. Поезията е неговата по-романтична част. В страни от всичко, добавя Красимир Симеонов. За него поезията е върховно изкуство. Достъпът до нея е труден и ограничен, но той умее да пресъздава мислите си в стихове. "Провя..

публикувано на 17.04.24 в 08:50

Експерт алармира: Заради промени в закон заводи за изгаряне на боклук ще се появяват без екологични оценки

Коалиция „За да остане природа в България“ протестира срещу промените в Закона за опазване на околната среда и Закона за устройство на територия. Протестът се състоя в неделя в центъра на Варна. Промените бяха внесени от депутатите на ГЕРБ и ДПС между първо и второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на..

публикувано на 16.04.24 в 08:30

Øystein G. Brun (BORKNAGAR): Природата е всичко!

Интервю с Øystein G. Brun (BORKNAGAR) „Fall“ e 12 студиен албум на норвежците BORKNAGAR. И отново природата е в основата на композициите. Така е било преди, така е и днес. Дискът излезе в края на февруари и със сигурност е поредният добър повод за поредното гостуване на Øystein G. Brun в „От другата страна“. Интервюто с Øystein G. Brun..

публикувано на 16.04.24 в 08:10