Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Капитан за ветроходци, капитан за вкъщи

| обновено на 04.06.20 в 13:30
9
Снимка: Д.Дончева

Ветроходци, граждани и близки на капитан Георги Георгиев поставиха венци и цветя на паметната плоча на ул. „Стефан Стамболов” 42 във Варна, където е живял капитанът. Поводът е 90 години от рождението му, които се навършват днес. „Герой на Народна Република България, първият българин извършил околосветско плаване с ветроходната яхта Кор Кароли” – това пише на плочата, до която цветя поставиха хора уважаващи човека Георги Георгиев и възхищаващи се на геройството на капитана. Честването организираха Фондация «Кор Кароли», съвместно с Община Варна и Военноморския музей.

Времената тогава бяха други и човек много по-лесно можеше да изпълни своята мечта, мечта, която се превръща в цел, сподели с вълнение дъщерята на капитана Боряна Георгиева под прозорците на дома, в който са минали първите 10 години от живота й.

„За вас е герой, за мен е и баща. Ненапразно получи отличието герой на Република България.Беше доста вглъбен, когато се отнасяше за морето. Но в къщи беше коренно различен. Капитан за ветроходци и капитан за вкъщи.”

Геройството на капитана се оказва пагубно за здравословното му състояние, разказа още Боряна Георгиева и сподели какво е най-скъпото, което пази и до днес от него.

„Снимки има много ... повечето са тиражирани, но всичко е в сърцето. И до днес пазя единствената чаша, която е с печата на Кор Кароли, книгата, която си купих и други вещи.”

Повечето роднини на капитан Георги Георгиев  са свързани с морето и ветроходството. Достоен наследник на капитана е неговата внучка Антоанета Георгиева, дъщеря на първородния му син Любомир. Тя съосновава ветроходната академия Кор Кароли с една цел - да популяризира ветроходството чрез достъпни курсове и да предаде на повече варненци и най-вече на децата, ветроходни умения и знания. Ражда се в годината, през която капитан Георги Георгиев ни напуска – 1980. И пази спомени за дядо си от разказите на нейните роднини.

„Той преди всичко много е обичал морето. И неговите сърце и душа определено са били в морето. Аз много искам усещането за ветроходство, за това да си в морето и въобще какво то дава, да се предаде на децата. И той като се занимавам с образование поехме една инициатива, за което сърдечно благодаря на Яхт клуб „Капитан Георги Георгиев”, да можем да въведем деца в познания по ветроходство. За мен е много важно да знаем и да познаваме нашите герои и това да го предадем на нашите деца.”

На 20-ти декември 1976 г. от Куба стартира околосветското пътешествие на капитан Георги Георгиев. Завършва го следващата година, отново на 20 декември, с рекордно за размерите и възможностите на яхтата проплавано време - 201 дни, 21 часа и 36 минути. Три години по-късно това постижение е включено в Книгата за рекордите на Гинес.След завръщането си в родината капитан Георги Георгиев е удостоен със званието Герой на народна Република България, става почетен спортист № 1 за 1977 г., както и почетен гражданин на Варна и родният му град Кърджали. Днес името му носи и яхтклуба във Варна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Национално състезание по професии се провежда край Варна

186 са участниците от 48 професионални гимназии по туризъм  и учебни заведения по ресторантьорство и хотелиерство от цялата страна, които се включват в Националното състезание по професии, което се провежда в курорта "Златни пясъци" край Варна. Състезанието е по шест професии - барман, сладкар, готвач, хотелиер, аниматор и сервитьор...

публикувано на 25.04.24 в 17:10

Антверпен - град с минало и бъдеще

Барокови фасади съжителстват със съвременна градска среда. Историческите сгради имат нов живот, а старото пристанище е зона на атракции и музеи. Антверпен е чудесен пример как се съчетава историческото наследство с модерния живот. По бреговете на река Шелда, в северната част на Белгия се намира един от значимите центрове на търговията. Известен като..

публикувано на 25.04.24 в 16:30
Снимката е илюстративна.

Варненец за лекото метро: Накъде отиваме - напред ли, назад ли

Критики към проекта за изграждане на лека градска железница отправи варненец по време на обществено обсъждане на проекта за разширение на бул. "Цар Освободител", в плана, на който е предвидено и леко метро. Според Красимир Ковачев, който е практикуващ строителен инженер, решението е морално остаряло. Аз съм против тази железница - те са присъщи за..

публикувано на 25.04.24 в 14:51

Осигурени са средства за традиционните фестивали на Балчик

С решение от днес се осигуряват бюджетни средства на юридически лица с нестопанска цел за организиране на традиционните фестивали на Балчик.  Това са международният хоров фестивал-конкурс „Черноморски звуци“, който и тази година ще открие фестивалното лято в дните от 12 до 16 юни, като за него се подсигуряват 40 хиляди лева. Два дни след това..

публикувано на 25.04.24 в 12:57
Градски земеделци

Трета градина откриха създателите на „Градско земеделие“ във Варна

Желаещите варненци да имат градина и да отглеждат собствена земеделска продукция се увеличават. Доказателство за това е инициативата „Градско земеделие“, която се разраства и вече разполага с трета градина, каза за Радио Варна Десислава Цветкова, координатор на проекта „Градско земеделие“. Градското земеделие стартира във Варна преди 5..

публикувано на 25.04.24 в 10:30

"Царствените ботаници" в Ботаническата градина - Балчик

В Университетска ботаническа градина - Балчик е подредена изложба "Царствените ботаници". Тя е посветена на 130-годишнината от рождението на Цар Борис III Обединител и цели да покаже приноса на българските царе Фердинанд I и Борис III за развитието на ботаническата наука и естествознанието в България. Баща и син, те са едни..

публикувано на 25.04.24 в 08:40

Благотворителна кампания в Добрич осигурява храна за бедни семейства и самотни възрастни хора преди Великден

Благотворителна кампания в Добрич осигурява храна за бедни семейства и самотни възрастни хора в навечерието на великденските празници. Инициативата се организира вече осма година и е плод на общите усилия на Фондация „Милостиво сърце“, Клуба за народни танци „Жътври“, както и на десетки доброволци. Хранителните пакети винаги се подготвят и раздават до..

публикувано на 24.04.24 в 14:58