Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се грижат за речните корита и водните басейни в Северозапада

Как се подържат и обезопасяват речните корита и водни басейни в Северозападна България- това е темата ни днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН.
 
В община Лом състоянието на речните корита и брегоукрепителни съоръжения на този етап е добро, според Красимир Христов, старши експерт в отдел "Управление при кризи" в местната администрация. Това предаде сътрудникът ни Владимир Недев. Има обаче препоръка на междуведомствената комисия към общинската администрация да се възстанови повредената дига на река Лом в района на Промишлената зона на града.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Състоянието на речното корито на река Дунав край Козлодуй е също добро, съобщи Виолета Илиева- главен експерт "Отбранително-мобилизационна подготовка". Това предаде сътрудникът ни там Лора Инджова.

"Високите води на р. Дунав от около месец насам имат добра проводимост, тъй като речното корито при нас е проводимо. След спадането на водите винаги остават довлечените клони, дървета, които общинското предприятие "Комунални дейности"-Козлодуй е задължено да изчисти. Както се случи и сега - всички дървета, клони, които са по реката и пречат на проводимостта вече са изтеглени", допълни Виолета Илиева.

Безспорен обаче е проблемът с дигите по брега на р. Дунав в Козлодуй. Една от най-засегнатите с повишаване нивото на реката улица, е "Милин камък". До момента общината прилага всички възможни начини и варианти за опазване имотите на хората, които живеят в тази местност.

В добро състояние са речните корита и на територията на цялата област Монтана, обобщи сътрудникът ни Биляна Борисова. Няма опасност от излизане на реките от коритата им, въпреки неспиращите дъждове последните няколко седмици. Кметовете на общините са предприели специални мерки, за да може да се наблюдават коритата и тяхното състояние.


В община Враца в началото на месец юни приключи работата по европроект "Превенция на риск от наводнения", чиято конкретна цел беше да се предотврати евентуална криза, вследствие на високи води в града под Околчица и водни басейни край селата Косталево и Власатица. За това бяха инвестирани 1 208 608 лева, от които местната управа участва с 52 432 лева, съобщи сътрудникът на РАДИО ВИДИН Жоро Александров.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Четири са язовирите в района на Белоградчик. В тях обаче, както и в останалите водни обекти, е забранено къпането. Това стана ясно от разговора на Иванка Петрова с Десислава Конова, главен експерт "Гражданска защита" в Община Белоградчик.

"Със заповед № 268 от 27 март 2013 година, кметът на община Белоградчик е разпоредил: Забранява се къпането във водоемите, реките и язовирите на територията на община Белоградчик през летния сезон, от 1 май до 30 октомври."

Почистени ли са обаче коритата на реките в Белоградчишко и какви опасности крият водоемите там; как във Враца ще предпазят хората от наводнения; какви мерки са предприети, за да се осигури безопасността на населените места в Монтанско и как в Козлодуй се справят с проблема с дигите по река Дунав- това можете да научите от звуковия файл.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00