Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Валери Илиев, нефролог: Безразборното пиене на минерална вода е вредно

И лошият начин на живот води до бъбречни заболявания

Д-р Валери Илиев, нефролог
Снимка: Стефка Павлова

Начинът на живот, който става все по-лош, е една от основните причини за развитие на бъбречни заболявания. Това каза в предаването "Направление здраве" по Радио ВИДИН специалистът по нефрология д-р Валери Илиев. Той обясни, че обездвижването, лошото качество на храната, прекомерният прием на месо и захар благоприятстват както другите, така и бъбречните заболявания:

"Специално за бъбречните заболявания има отношение приемът на течности, най-вече на вода. От практиката установявам, че хората пият малко вода. Има и друга група хора, които приемат прекалено много вода. Това също не е хубаво. Истината за водата е, че трябва да се приема в умерени количества. Препоръките са 1,5-2 литра. Повече от 3 литра вече е голямо натоварване на бъбреците. Ако е за кратко време, няма проблем - организмът издържа. Но когато става дума за години наред да пиеш големи количества, това вече е голямо натоварване и може да даде отражение. Същото е, когато пиеш половин литър и даже под половин литър на ден, защото няма как организмът да се чисти... Сред хората битува мнението, че трябва да се пие минерална вода. Всички пият минерална вода. Това е погрешно. Минералната вода е вода, обогатена с повече минерали. Но организмът ни не е създаден да приема повече минерали от необходимото. Тя е като вид добавка. Ние трябва да я приемаме, когато имаме нужда, и то конкретно към определено нарушение трябва да приемаме определена минерална вода. А хората пият безразборно всякаква минерална вода и едва ли не доживотно. Това е абсолютно излишно и вредно. Препоръките са да се пие две седмици минерална вода, след това трябва да престанем да пием минерална вода и да си пием трапезна, изворна или чешмяна вода...Не мога да кажа, че качеството на чешмяната вода е лошо- има лаборатории, които ще кажат това... Другата алтернатива е да пием трапезна или изворна вода. Най-полезна е изворната вода... Не само във Видин водата е варовита, ... правени са изследвания, които показват, че има съвсем лека връзка или няма никаква връзка с образуването на камъни..."

Генетичният фактор също е от значение при бъбречните заболявания. В тези случаи рискът намалява значително, ако се спазва здравословен начин на живот. Голяма група представляват възпалителните заболявания, които са резултат от попадане на бактерии в бъбреците. Причината за тях е свързана повече с хигиената, каза д-р Валери Илиев и поясни:

"Тези бактерии преминават от кожата. Те са по тялото и са в голямо количество, когато не спазваме достатъчно хигиена. Трябва да се къпем по-често, хигиената при хората не е на достатъчно ниво. Тези бактерии проникват нагоре по каналите през пикочния мехур и стигат до бъбреците. Предразполагащ фактор е спадането имунитета, а той спада при различните видове стрес, простудни заболявания, всякакви други заболявания. Тоест ако спадне имунитетът, и има бактерии, съответно се развива заболяването."

Хипертонията трябва да се контролира стриктно, защото високото кръвно е една от водещите причини за увреждане на бъбреците, каза още нефрологът:

"Хипертонията е изключително разпространено заболяване. Във връзка с този факт имаме изключително голяма група от населението, което има увредени бъбреци от хипертонията. Бъбреците боледуват много коварно с изключение на бъбречнокаменната болест, при която камъкът като тръгне надолу със силните болки и човек търси помощ. Бъбреците обичайно не дават никакви оплаквания, докато не изчерпат функцията си. А когато я изчерпат, когато се развие бъбречна недостатъчност вече е много трудно да се овладеят, тъй като 3/4 от бъбреците са загинали. Тук е ролята на превенцията. Точно за това хипертонията трябва да се контролира абсолютно стриктно..."

Целия разговор с д-р Валери Илиев,  както и останалите теми в предаването- "Как да поддържаме имунитета си през зимата" и "Хомеопатията и нейното приложение", може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50