Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Белотинци: И сега земята е плодородна, но хората ги няма...

7
Снимка: Радио Видин
В "Добро утро, кмете!" днес разказваме за село Белотинци. На мястото на сегашното село е имало селище през последните 500-600 години. Огромният брой от десетина населени места през 4 век говори за значителна популация през този период преди готските нашествия. В началото на века в района на селото, е намерен единият (от два известни)печата на цар Борил(1207-1218). Това е кратка историческа справка за историята на селището.

Белотинци е част от Община Монтана днес. В него живеят около 320 души. Разговаряме с кмета на селото Григор Григоров и специалистът към кметството Цеца Младенова за живота и битието на хората в селото.

Снимка"Храним 45 души с безплатна храма по програма "Топъл обяд", която е до края на годината. От зимата открихме нов здравен пункт в кметството, до обяд идва фелдшер от съседното село Клисурица, джипито е от Смоляновци, обслужват хората. И ние сме тук, изцяло в тяхна услуга, на хората", казва кметът.

Църквата "Свети Николай" в Белотинци е построена и изографисана през 1866 г. от зографа Николай Константинов. Тя е обявена за паметник на културата, заради външните стенописи. Част от тях са непокътнати заради положения някога върху тях дебел слой варосване. Извършен е външен и вътрешен ремонт, изградена е нова камбанария, разказва кметът Григор Григоров. Разговорът ни продължава и с поддръжката на селото с малкото ресурс, с който разполагат:

Белотинци, Здравната служба"Малко са ни хората, назначени по програми за поддръжката на селото. Едва успяваме да поддържаме гробищния парк и главните улици в селото"
, оплака се кметът.

Три хранителни магазина осигуряват на жителите на Белотинци продукти, подвижна аптека им дава пък нужните лекарства. Имат здравна служба, където лекар от съседното село преглежда пациентите си.

Гордост за селото са двете бебета, които скоро ще се появят на бял свят.

"Имаме прираст, скоро ще се родят две бебета, ромското население се отчита добре, задължително по 4 деца всеки има", обясни специалистът в кметството Цеца Младенова.  

СнимкаТова, което им липсва в Белотинци е редовен обществен транспорт. Местните ползват автобуса от Белоградчик за София, който минава сутрин, и се прибира обратно вечерта. Два пъти в седмицата минава монтанският автобус, обясниха хората. През другото време разчитат на личния си превоз, да изминат 35-километровото разстояние до Монтана.   

Навремето, някъде около 60-те години на миналия век в Белотинци живеели към 2600 души. Трудели се, обработвали земите на дедите си. Срещаме ви и с един от местните хора, които милеят за родното си село, Георги Георгиев. Той разказва за тежкия живот на селското поколение от средата на миналия век, за местното училище и първото електричество и вода в селото.

Снимка"В онези години селото беше много оживено. Прехраната беше основно просеник, хапнеш от просеника, после оправяш вкуса с пшеничния хляб, биехме се за коричката. Животът тогава е бил нещо ужасно, в сламата децата са били. И пак българската е раждала деца и е имало народ тук, играли са, пели, са, работели са. Тъй като децата са били много са ползвали една къща, най-модерната тогава дето днес се руши, ползвали са я за учебни цели, долния етаж. След 36-та година с усилията на цялото село са направили новото триетажно училище. Имахме и детска градина"
, разказва Георги Георгиев.

Навремето в Белотинци имали здравна служба, която била нещо като клиника, дори с болнични легла. Имали огромни масиви с овошни насаждания, безброй животни, бостани, малини, гроздови насаждения.

"И сега земята е също толкова плодородна, но хората ги няма вече", отчита с мъка Георгиев. Загубена е всякаква надежда за възраждане на българското село, смята още той.

Всичко за Белотинци може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00