Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р София Ангелова: Антибиотичната резистентност е изключително сериозен проблем

Снимка: Радио ВИДИН
Заболеваемостта от белодробни болести е на първо място в страната през 2017 година. Статистиката показва също, че по-големият дял от заболелите са деца. Данните изнесе във Видин д-р София Ангелова, председател на Националната асоциация за профилактика на белодробните болести. Тя коментира пред Гергана Панова и рисковете от антибиотична резистентност, заради която всяка година 33 000 души в Европа губят живота си:

"Проблемът е много сериозен и аз го споделям като тревожен пулмолог, защото чух  и тревожния апел на Световната здравна организация. 700 000 души в света умират в резултат на антибиотична резистентност, за Европа те са 33 000. Но за съжаление бъдещето не е добро, прогнозите не са добри. Като имаме предвид, че през последните 20-30 години нови антибиотични молекули няма и като че ли няма интерес от страна на фармацевтичните компании да влагат средства за откриването на нови молекули. Затова аз искам да отправя апел и това беше апелът на Световната здравна организация за широката употреба на антибиотици. България е сред страните с широка употреба на антибиотици, масова употреба, разбира се, това ще бъде и правителствено решение да не се продават в аптеките антибиотици без рецепти, за да спрем тази широка употреба. Но и ние, лекарите, също трябва да си вземем сериозна поука, ние също трябва да щадим тези медикаменти, които имаме, тези антибиотици, които имаме..."


Д-р София Ангелова подчерта, че е недопустимо при грипни заболявания да се изписват антибиотици:

"Не може при типичната клиника на грип - остро начало, висока температура - 39-40 градуса, болка по ставите и мускулите, силно главоболие, невъзможност да се понася светлината, може да има кашлица, може да има дращене в гърлото, стомашно-чревно разстройство, целият организъм се чувства силно отпаднал, при тази симптоматика, която е типична за грип и то в грипна епидемия, нямаме право да даваме антибиотик. Презастраховане е, ако дадеш антибиотик. Защо? Защото антибиотикът срива имунната система, а точно в този момент организмът има нужда да се бори с вируса. Първото и основно нещо е антивирусен медикамент..."

В предаването говорим и по още една тема- тютюнопушенето по време на бременност и вредите, които то нанася на здравето на бъдещата майка и на нейното дете. Спирането на цигарите в първите три месеца от бременността намалява значително риска, смята д-р Марияна Чавдарова, Началник на отдел "Държавен здравен контрол" в Регионалната здравна инспекция във Видин:

"Доказано е, че жените които пушат, забременяват много по-трудно. На около 30% от пушачките шансът им да забременеят е много по-малък, отколкото на останалата популация от жените. Освен това при тях е по-голям и процентът на неуспешните ин витро опити... Трябва да се знае, че ако жената откаже цигарите в първите три месеца от бременността, тогава рискът от увреда на нейното или на здравето на детето се намалява значително. Тоест дори да откаже тютюнопушенето след три месеца, няма да е напразно, напротив- ще окаже благоприятно въздействие най-вече върху здравето на нейното бъдещо бебе. Рискът за бебето и майката по време на бременността е свързан с броя на изпушените цигари, така че намаляването на цигарите също може да се приеме като положителна стъпка, но в никакъв случай рискът не се намалява на нула..."


Собствена теория за изомерните аминокиселини и възникване на прионите публикува студентът по медицина с корени от Видинския край Атанас Георгиев. По думите му, тя може да подпомогне намирането на лечение за някои сериозни заболявания, както и за откриването на неизвестни към момента болести. Идеята се заражда още преди няколко години, обясни третокурсникът Атанас Георгиев:

"Първо, тя се развиваше в един доста дълъг интервал от време. За първи тя възникна, когато още бях 11 клас и бях просто ученик, тогава нямах достъп до по-съвременна научна информация, каквато имаме в университета. Но за сметка на това съм изключително благодарен, искам да спомена тук г-н Георги Иванов, който ми беше учител по химия в ПМГ Видин... Другата причина, поради която никога досега не съм публикувал никъде теорията е, че в България много често срещано е плагиатството, много труден е въпросът с авторските права на даден труд и се опасявах от плагиатство. Това беше другата причина, поради която никога не съм публикувал идеята си. Тя хвърля светлина най-вече върху спонгиформните енцефалопатии, как те възникват и как те се възпроизвеждат - това са добавъчните хипотези към основната теория. Ако се окажат верни, със сигурност във времето биха могли да доведат до намирането на лечение за тях, както и откриването на заболявания, за които до момента дори не се е подозирало, поради простата причината, че това е един много нетипичен механизъм на възникване на инфекциозни частици от нея, тоест авто процес."


Подробности за теорията на студента Атанас Георгиев може да чуете в прикачения файл или да прочетете на специализирания сайт www.puls.bg.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50