Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вносители на автомобили: Ще продължим да сме моргата на Европа за стари коли

Снимка: Радио Видин

През изминалата 2018 година страната ни е на последно място в Европейския съюз по брой на закупените нови коли, като те са едва 4 на 1 000 души. В класацията непосредствено пред нас се нарежда Румъния с 6 нови автомобила на 1 000 души население, а лидер в подреждането е Люксембург с 86 нови коли на 1 000 души. 

Най- продаваният автомобил у нас е дизеловият, на възраст между 10 и 12 години. Тенденцията се дължи най-вече на ниските доходи, твърдят специалистите. Проблемът със стария автопарк е преекспониран, пък посочи преди дни Любомир Доросиев, заместник председател на Асоциацията на вносителите на автомобили в България. Според него в западните страни също карат коли на възраст от 2 до 10 години. У нас се отчитат и много автомобили, които не се карат редовно, подчерта още Любомир Доросиев. Един от начините за поощряване на покупката на нови автомобил са и стимулите от страна на държавата, като например даването на определена субсидия при придобиване на ново превозно средство. 

Кое кара българите все още да купуват стари коли и ще се придвижим ли поне стъпка напред в класацията през тази година?

Над 41% от автомобилите у нас са на над 20 години, показва проверка в данните на КАТ към 1 юни 2018 г. В България са регистрирани общо 3,645 млн. коли. Като от тях над 1,494 млн. са на възраст над 20 години. Основната причина за това са ниските доходи на българите. Други над 1 млн. автомобила също са доста стари- на 15- 20 години. Те имат дял от 27,5% от всички регистрирани коли в страната. Близо 20% са на между 11 и 15 години, а 6,7% са между 6 и 10-годишни. Под 5% от автомобилите в страната са на под 5 години и може да се каже, че са почти нови. 

По темата разговаряхме с Коста Стоянов, дългогодишен шофьор от Видин. 

"Ние сме в един от най- бедните региони на страната. За поне 80% от хората, които си купуват коли днес решаваща е цената му. Няма как да задължим един човек да си купи нова кола. При нас ножицата между бедните и богатите е може би най- голяма. Хората днес нямат сигурност. Ако си на нормална работа, тогава можеш да си позволиш да си помислиш за нов автомобил" - смята Коста Стоянов.

Красимир Тошев е дългогодишен шофьор и любител автомонтьор от Видин, който в момента е собственик на два лични автомобила, но смята да спре от движение единия от тях, поради финансова невъзможност да ги поддържа.

"Българинът винаги ще предпочете автомобил "втора употреба", защото толкова му е джобът. Има коли, които дори не са и за сервизи, а са направо за отпадъци. Но при този стандарт на живот в момента, много малко са хората, които могат да си позволят да си купят нов автомобил" - коментира Красимир Тошев.

Потърсихме за коментар вносителите на автомобили в страната ни. Българите ще продължават да купуват стари коли и до фалит на автокъщи няма да се стигне, прогнозира Христо Христов, председател на Асоциация на вносителите на автомобили в България:

"Вратата на България за старите автомобили е широко отворена и ние ще продължим да караме стари автомобили. Не искам да засягам с ниски доходи, защото знам, че една от причините за това е точно тази. Държавата по никакъв начин до момента не се е опитала да стимулира по никакъв начин подмяната на по- старите автомобили с по- нови... Ние се стремим да докарваме сравнително по- нови автомобили, защото когато някой се занимава професионално с тая дейност, се стреми да докара по- нови и по- запазени автомобили и оттук нататък е въпрос на преценка кой какво ще прецени и какво ще си закупи... Навсякъде по света автомобилите се продават без регистрация, само в България това не е така, понеже трябва да угодим на нотариусите и те имат лоби, според Министерството на вътрешните работи. Поради тая причина се появи това явление с регистрираните автомобили в Румъния, Албания и други държави и много добросъвестни граждани и до днес продължават да имат проблеми. В България няма износ на стари автомобили и поради тази причина ние ще продължим да сме моргата на Европа за стари коли" - подчерта Христо Христов.

Вдигането на данъците няма как да накара човек, който работи за 1 000 лв. на месец да си купи нова кола за 30 000 лв., коментираха финансисти преди време. Обсъждана бе и възможността на колите да бъдат поставяни стикери, които да показват колко замърсяват въздуха. Идеята бе кметовете да имат право да забранят движението в центъра на града на коли с жълт или червен стикер. Броят на автомобилите на бензин и на дизел в страната е равен, сочат данните на КАТ. От общо 3,645 млн. автомобила, точно по 44,4% е делът на тези на бензин и на дизел. В тези данни влизат както леките коли, така и камионите. Ако се погледнат данните само за колите, нещата се променят. Автомобилите на бензин са 1,374 млн. и имат дял от 49,5%. Докато дизелите са с дял от 42,9%. Останалите са с монтирана газова бутилка, хибриди, или електрически. В страната има около 500 електрически коли, а малко над 4 000 са хибриди. 

Попитахме видинчани какви коли карат днес и могат ли да си позволят да си купят нов автомобил.

"Западният свят иска да се отърве от автомобилите на дизел и ни ги пробутват на нас. Днес има много лобита и нечии интереси, а аз не съм съгласен, че основното замърсяване на въздуха идва от старите автомобили... Българинът няма финансова възможност да кара нови автомобили. Пак ще си караме трошките, но поне да не са толкова стари" - коментираха жители на крайдунавския град.

Относно предпочитанията на българите за втора ръка автомобили, от Асоциацията на вносителите на автомобили в България заявиха, че в по-големите градове хората най-често си вземат кола на 10 години, а в по-малките на около 15 години, с бюджет около 5 000 лв. Вносът на автомобили в страната е предимно от Италия, Швейцария и Германия. У нас се обсъждат няколко варианта за промяна на налозите, чиято цел официално е да се стимулира покупката на по-екологични коли. Наскоро кабинетът увеличи екотаксите за регистрация на автомобил. За кола над 10 години таксата нарасна от 267 лв. на 310 лв. По отношение на дизеловите автомобили се очаква пазарът им да падне до 5% от пазара на автомобили в ЕС до 2030 г., твърди проучване, цитирано от BBC. Отказването от дизела обаче ще направи още по-трудно ЕС да постигне целите си за намаляване на въглеродните емисии. В последните години много западни държави ограничават дизеловите автомобили. Затова експерти предупреждават, че тези коли ще залеят пазара в Източна Европа. Какво ще се случи- предстои да разберем.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00

Проф. Светослав Малинов: При обща кампания евроизборите няма да бъдат видени и чути

Провеждането на избори 2 в 1 има както позитиви, така и негативи, коментира политологът и два мандата евродепутат проф. Светослав Малинов. Според него, от една страна може да се прогнозира, че сливането на двата вота ще доведе до рекордна за нашата страна активност на евроизбори, същевременно е възможно кампанията за евровота да бъде погълната..

публикувано на 10.04.24 в 15:21