Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Андреев от Берлин: Българите в чужбина не са "второ качество"

Това твърди един млад българин, който от 4 години живее в Берлин и вече знае цената на този живот. Въпреки трудностите, заради които търси нов живот в непознатата Германия, днес той работи по няколко проекта, с които се надява да покаже, че българите в чужбина не са по-различни от тези у дома. Решил е също да промени и имиджа на България, който според него, не е от най-добрите в момента. За целта участва в различни инициативи, с които се надява да обедини и да информира българското общество за живота на милионите българи в различните точки по света. Заел се е и с нелеката задача да измине цялото разстояние от Германия до България на велосипед, а на трети март да посрещне националния ни празник на връх "Шипка". Всичко това в рамките на инициативата "Един континент, десет държави, десет столици, един връх". Целта е както да изпита възможностите на тялото и духа си, така и да докаже, че българският дух е жив и у сънародниците ни в чужбина.

"Ние не сме "второ качество", само заради факта, че сме били принудени по една или друга причина да напуснем България и да потърсим ново начало някъде другаде по света. Надявам се да променя отношението и начина на мислене към българите в чужбина. Където и да сме, ние сме българи, българският ни дух не угасва. Всички ние, българите, просто търсим начин да продължим да живеем. В България това ни бе отказано. Преди да тръгна към Германия, аз бях стигнал до предела на съществуването си. Признавам си, че никога не съм си представял, че ще живея в чужбина, както бе с много от съучениците ми. Напуснах България не по собствено желание, а по принуда. Всичко у нас бе в окаяно състояние и аз нямаше как да продължа. Ако не бях продължил, сега нямаше да можем да разговаряме- бях стигнал до най-голямата крайност. Радвам се, че избрах правилния път, заминавайки за Германия. Така успях...

Сега искам да покажа, че въпреки че сме в друга страна, българското сърце не спира да тупти. Хората мислят, че щом сме в чужбина, сме едва ли не родоотстъпници заради парите. Вярно е, че може да изкарваме повече средства, но сме далеч от българските традиции, от приятелите и от уникалната ни природа, както и от начина на живот, с който сме свикнали. 


Животът ме накара да мина през много перипетии, които ми дадоха добър урок и възможност да размишлявам за нещата, които ми се случват. Тук имам повече самочувствие и време за мечти, както и възможности да се опитам да ги осъществя. 


Аз съм завършил художествена гимназия в България и това тук много ми помогна, макар и да нямам възможност да работя по специалността си. Човекът на изкуството има по- специално светоусещане, което помага да търсиш по-различното, по- нетрадиционното и уникалното в живота- а това в една уредена страна дава много шансове."  

Може ли един обикновен млад човек да успее в Германия, следвайки мечтите си? Какво ти дава новото начало и какво ти отнема? Как се работи в колбасарски цех, какви нови практики научаваш и кое те кара да се отвратиш от някои продукти? Доколко са навлезли в живота ни генно- модифицираните храни? Защо у нас идентични с Германия храни се търгуват на по-високи цени, но качеството им е по-ниско? Докога ще важат двойните стандарти за стоките в различните страни на Европейския съюз? Коя е тайната за един човек на изкуството да пробие в една уредена страна? Отговорите на тези и други въпроси можете да чуете в разговора с Тодор Андреев в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50