Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Ели Папавасилиу: Хората крият епилепсията си, за да не останат без работа

Снимка: Радио ВИДИН


Епилепсията е едно от често срещаните неврологични заболявания. В световен мащаб около 4,5 млн. души имат епилепсия, в България - между 50 000 и 70 000 души. Смята се, че годишно от 4 до 10 души на всеки 1 000 могат да развият епилепсия. Това обясни в предаването "Направление здраве" неврологът д-р Ели Папавасилиу по повод отбелязването на международния ден на заболяването. Тя добави, че не винаги един епилептичен припадък означава диагноза "епилепсия". Такава може да бъде поставена след посещение при специалист и провеждане на съответните изследвания:



"Епилепсията е една голяма група от заболявания, като общото между тях е хроничното им протичане и наличието на т. нар. гърчове. Въпреки че епилептичните гърчове биха могли да изглеждат по различен начин - понякога това е свързано със загуба на съзнанието, с неволеви произволни движения на крайниците, понякога е свързано само с някакви сетивни нарушения, тоест усещания за изтръпване, усещане за световъртеж, някакви слухови халюцинации, поява в зрителното поле на светещи точки и петна, така че това са доста голяма група от заболявания."



Много често хората не са подготвени и не знаят как да реагират, ако видят човек, който е получил епилептичен пристъп. В този случай е важно да се окаже нужната помощ, без да се навреди, обясни специалистът:



"На първо място да се осигури достатъчно пространство около човека, който е паднал някъде, да се подложи под главата му нещо меко - възглавница или някаква дреха, с цел той да не се нарани. Ако е възможно леко да се обърне на една страна, за да не се задави от излизащите секрети, много често по време на пристъп човек има пяна на устата. И да се проследи във времето колко продължава този пристъп. Когато трае повече от 5 минути или се появят няколко поредни пристъпа, без човек да възстановява съзнанието си, тогава задължително трябва да се извика Бърза помощ и човекът да бъде настанен в болница. Това, което не трябва да правим, а доста често се прави от хората, които не са запознати, не трябва в никакъв случай да се опитваме да отворим устата на пациента. Така битуващото схващане, че той ще си глътне езика, е абсолютно погрешно, това няма как да се случи. По време на пристъп тонусът на мускулатурата е много повишен и няма как да се бръкне в устата нито с предмет, нито с ръка. Това, което могат да направят, е по-скоро да навредят на човек с тази си намеса.  Не трябва да го притискат с цел да го обездвижат, да спрат тези движения, защото също няма как де с случи. Безсмислено е да се прави дишане уста в уста или да се прави сърдечен масаж... Не трябва да се боим да пипнем този човек, защото той не е заразен. Просто трябва да се опитаме по този начин да му помогнем, като не му пречим."



Въпреки че епилепсията е често срещано заболяване, в обществото все още има неразбиране към хората с тази диагноза, коментира д-р Папавасилиу:



"Пациентите с епилепсия в голямата си част крият за заболяването си, защото срещат неразбиране в обществото. Много от тях се боят, че ако кажат, че имат такова заболяване, няма да бъдат наети на работа- за да не пречат на околните, да не ги стряскат. Другото е, че епилепсията пречи в работата на някои хора. Човек с епилепсия не може да бъде професионален шофьор, не може да се занимава с водни спортове. Поради всичко това много хора крият за заболяването си. Някои от тях дори се отказват от приема на медикаменти. Например юноши, когато трябва да отидат на лагер, пропускат да си вземат медикамента, за да не ги попитат останалите защо пият това лекарство, за да не ги помислят за заразни, за да не ги изолират. Така че това е социално значимо заболяване, обществото би трябвало да подходи с по-голямо разбиране."



Повече по тази и останалите теми в предаването може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28

В "Музикална зона" на 25 април 2024 слушаме сръбската блус китаристка и певица Ана Попович

Родена в семейството на блус китарист, на петнайсет взима китарата на баща си. Много скоро той осъзнава, че дъщеря му го превъзхожда многократно с таланта си. Ана завършва реномирани учебни заведения в западната ни съседка и в Холандия. Способностите и се изявяват на сцени по цял свят. Работи с големи имена сред музикантите и сред..

публикувано на 25.04.24 в 09:00

Дора и нейният сладък свят

Днес ще ви срещнем с една дама, с която отдавна искаме да ви запознаем. Тя е затвърдена като професионалист в нашия град, и не само, защото нейното име е познато в цялата страна. Става популярна с бисквитите, които рисува и декорира. Но преди да ви разкажем историята за професионалния път на Дора Любенова , ще ви запознаем с нейното минало...

публикувано на 24.04.24 в 17:00

Стартира онлайн семинар "Упътване за родители на будни деца"

Онлайн семинар "Упътване за родители на будни деца" организира Мариана Асенова, журналист, експерт в сферата на образованието, културата и природата. Тя е и създател на Горското школо "Великото навън".  За Мариана Асенова промяната в поведението и мисленето на родители и деца е мисия: "Всички деца се раждат будни, абсолютно съм уверена..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

Рахманинов в програмата на видинската Симфониета

Като екстремно изживяване диригентът Петър Димитров определи концерта на Симфониета Видин, който ще дирижира тази вечер. В програмата са включени произведения на Рахманинов, Пучини, Верди и Маскани. Солисти са тенорът Бойко Цветанов, сопраното Евгения Ралчева и пианистката Анелия Господинова. Концертът е предизвикателство за нас, каза..

публикувано на 24.04.24 в 14:00

По-малко ще са гласуващите в община Кула на 9 юни

Дванадесет са секционните избирателни комисии в община Кула за изборите на 9 юни, с една по-малко в град Кула заради намаляване на населението. Закрива се секционно избирателната комисия в бившата детска градина. Жителите на града ще могат да гласуват машинно и с хартиена бюлетина.  Четири са избирателните секции в Кула. Хората в селата ще..

публикувано на 24.04.24 в 09:00