Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Избираме ли работата си според местоживеенето

Снимка: архив

Преди години сред българите неусетно бе създадена традиция, според която, когато човек започне работа някъде, той трябва да се устрои на това място, да създаде семейство и обзаведе дом, и да работи там до пенсионирането си. Така ли е това, обаче днес? В началото на годината представители на социологическата агенция "Галъп интернешинъл" проведоха телефонно проучване сред 800 души, което показва, че мненията в страната са разделени по въпроса дали ремонтите на градските пространства са добри и удобни за предвижването до работното място на хората. Над 80% от анкетираните се съгласяват, че като цяло придвижването в големите градове става все по-голям проблем за работещите. Отчетливо мнозинство от 64% са склонни да съобразят и работното си място с мястото, където живеят. Как стоят нещата в българския Северозапад и готови ли сме да направим компромис с работното си място, ако намерим по- удобно за предвижване такова?

Качеството на ремонтите в населените места, настилките по тротоарите и качеството на въздуха, продължават да разделят обществото ни по темата. 80% от анкетираните намират, че в големите градове придвижването е все по-трудно, 72% споделят хипотезата, че ако им се наложи да сменят работа, от съществено значение ще е тя да е близо до училища и детски градини, 71% в страната казват, че няма достатъчно места за паркиране. 64% реагират положително на това, че когато човек си търси работа, все по-важно е тя да е близо до дома му. На въпрос дали биха избрали ново жилище, в близост до местоработата им, 62% са отговорили положително, а 33% са отговорили с "не". Потърсихме за коментар Първан Симеонов, социолог и представител на агенцията, извършила проучването. 

"Когато става въпрос за работно място, което липсва до дома им, е съвсем логично да се потърси работно място, което е по- далече. В големия град, обаче мнозина са онези, които биха съобразили фактора "месторабота" с тяхното местоживеене. И не само местоживеене, а още и детски градини, места за паркиране, удобен транспорт и много други. За съжаление, в района на Българския Северозапад нещата стоят малко по- различно, защото там хората нямат голям избор" - коментира Първан Симеонов.

Пешеходните зони, безспорно са местата с решаващо значение за предвижването до работните места на голяма част от българите. 44% от анкетираните са заявили, че тротоарите в тяхното населено място са по-скоро добри, но 52% са на обратното мнение. В София хората са по- критични и близо две трети са недоволни, докато близо една трета са доволни. Развитието на градовете у нас в последните години явно води и до по-голяма критичност на хората към качеството и прозрачността при ремонти и подобрения в градската среда. В по-големите населени места и столицата живеят и хората, които в по-голяма степен могат да си позволят да пътуват извън България и да сравняват. Какво показват, обаче данните за емиграцията на младите хора?

"Истината е, че натискът за миграция навън намалява. Ние направихме мащабно младежко изследване, което показва, че вече голяма част от младите хора са съсредоточени в по- големите градове на страната, където можем да кажем, че нещата изглеждат "малко по- розово", отколкото са те всъщност. Това са хора, които вече се чувствата някак си по- спокойно, в сравнение със своите връстници преди 20 години, например" - допълни още социологът Първан Симеонов.

Георги Данаилов е млад човек, на 21 години от Видин, който е решил да потърси препитание в друга европейска държава. От три години има опит от работата, в сферата на услугите и туризма на българското Черноморие.

"Според мен е важно и зависи от заплащането първо, защото транспортът също струва пари. Зависи, ако живееш прекалено далече и се налага да пътуваш постоянно, това отнема също и време. Имам приятели, които си смениха дори и училището, поради тази причина. Заплащането тук е мизерно, а без пари не можеш да имаш пълноценен живот" - казва Георги Данаилов.

В София настроенията по темата са малко по-критични. В столичния град взискателността на обществеността е увеличена. Как един жител на Северозапада приема предизвикателството на големия град? Нелиан Николова е млад човек, родом от Монтана, който от години учи и работи в София. Тя е представител на голяма софтуерна компания и сподели, че обича работата и колегите си.

"Аз съм израснала в Монтана и като човек, който идва от малкия град определено София никак не ми харесва. Преди време с мои колеги, докато чакахме метрото изчислихме, че всяка една година на нас ни се събират между 2 и 3 седмици, през които ние висим по спирките и чакаме, било то автобус или метрото. Това са 21 денонощия, а ти седиш и губиш от живота си и чакаш. Честно казано тази мисъл тотално ме ужасява, само като си представя, че и аз съм част от цялата тази схема" - каза Нелиан Николова. Не са малко случаите, при които работата е свързана с ежедневно пътуване до работното място. Може ли това да се окаже сериозен проблем за работниците и служителите- това попитахме директора на фирма за електроника във Видин Мартин Петров.

"У нас местоживеенето все още е приоритет и спрямо това твърдо условие си търсим работа. По този начин, обаче се пропускат редица шансове и добри възможности. Нашата компания осигурява безплатен служебен транспорт на служителите и това се приема добре от тях. За момента това е осигурено само за тези, които живеят в град Видин" - коментира Мартин Петров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00