Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добра храна, движение и обич за силен имунитет при децата

2
Снимка: Недка Лилкова


Имунотерапията не трябва да бъде изписвана на сляпо, без да знаем точно какъв е имунният дефицит. Първо е добре да се направи диагностика и спрямо резултата да се направи индивидуална схема за имунопрофилактика, каза в "Направление здраве" клиничният имунолог в Медицински център "Клиничен институт за репродуктивна медицина" Плевен доц. д-р Емиляна Конова:

"Счита се, че ако едно дете боледува повече от 5 пъти в годината, това вече е показание, или то влиза в графата на често боледуващите деца, да се направи консултация с клиничен имунолог. Независимо от това обаче, ако майката или педиатърът имат впечатления, че детето все пак боледува по-често, не е нужно според нас да се изчакат тези боледувания на година, а действително много по-рано, дори и профилактично могат да се направят такива изследвания и консултации. Обикновено децата, докато са вкъщи - не посещават детско заведение, са здрави. Обикновено инфекциите започват, след като постъпят в яслата или в детската градина. Нашият съвет е поне 1-2 месеца преди детето да бъде насочено към ясла или детска градина, да направи такава консултация, за да може клиничният имунолог да изпише една профилактика и да подготви детския организъм за първата среща с по-големия брой патогени, каквито са вирусните инфекции. И действително при деца, когато сме прилагали такива схеми предварително, те са в рамките на един месец, много по-леко понасят първите инфекциите и съответно това не е свързано с чест прием на антибиотици и отсъствие от детското заведение. По принцип е добре да се знае, че каквато и да е, имунопрофилактиката започва след 1-годишна възраст. Другото, което също е много важно, е приемът на витамин D. Съветваме той да продължава и след първата година, тъй като той е важен не само за калциевия метаболизъм, а той е много добър имуномодулатор, така че и него винаги добавяме към схемите за имуностимулация."

В основата на добрия имунитет клиничният имунолог поставя три фактора: здравословно хранене, движение и добър психоклимат в семейството.

Чуйте повече за имунитета в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28