Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книжчице любима...

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

По данни на Националния статистически институт отпреди 10 години 51% от българите не са прочели нито една книга, а само 19% от населението на страната ни са прочели над 10 книги. След страховитите статистики, че българинът е спрял да чете, през последните години четенето на книги като че ли отново е на мода. Вярно е, че и днес все по-често можем да видим на най-различни места хора с телефони сърфиращи в безкрайната световна мрежа. Други пък прекарват голяма част от свободното си време пред монитора на домашния компютър. Къде тогава остава добрата стара книга?

"Българинът не само не е спрял да чете, а чете и повече", коментира Милена Ташева, мениджър в сайта "Аз чета":

"В този момент се чете много повече, отколкото преди десетина години...Търсят се и български автори. Има избор. Книгите са достъпни бързо и чрез интернет поръчки, а и там може да се четат книги... Децата не трябва да се насилват да четат тежка литература. Това, което на нас някога ни е било интересно, за тях не е. Трябва да се намери начин едно дете да бъде привлечено от книгата..."- смята Милена Ташева.

В правителствения доклад за състоянието на младежта през 2018 година се оказва, че почти половин милион млади българи /между 15 и 29 години/ не четат книги. Половин милион млади българи- значи 46% от хората в посочената възрастова група. В България има 1 042 915 души, които попадат във възрастовата категория младежи.

Д-р Димитър Цолов е и писател, и читател. Цялото му семейство чете- и той, и съпругата му. Към четене приучава и двамата си сина. Има си метод и често може да бъде видян с децата в парковете на Враца- и тримата с книга в ръка. Самият той от години си води "читателски дневник" с книгите които е прочел.

"Чета откакто се помня. Имам и читателски дневник, където отбелязвам прочетените книги...Подходих внимателно към това да науча децата да се интересуват от книгите. С комикси. Внимавам какво им избирам, за да ги заинтригувам. Жена ми също чете...Българинът чете. Това мога да кажа. Членувам в много групи за книги и там има много полемики. Не трябва да се налага кой какво да чете. Всеки сам избира...Аз имам своя книжен остров и се чувствам добре на него"- коментира д-р Цолов.

Книжарниците са мястото за купуване на книги. Има ли повишен интерес към купуването на книги? 

"Да има. Търсят се патриотични книги и такива повдигащи духа...Търси се и чуждестранна литература  и то хитови книги...Хората четат..."- каза Петко Борисов-продавач в книжарница във Видин. 


Истината е, че независимо какъв литературен вкус имате, изборът ви се формира от много и различни фактори. Просто трябва да намерите своята книга. По-нататък е лесно- идва следващата, и следващата, и следващата...


За да започне един човек да чете и да заобича книгите, то това трябва да случи от най-ранна детска възраст. "В Детския отдел на видинската библиотека "Михалаки Георгиев" идват много деца и интересът е голям", коментира за Радио ВИДИН Мадлен Аспарухова, експертът "Връзки с обществеността" в институцията:

"През миналата година в Детския отдел има подновени карти и те са над 680... Децата четат повече през лятото, като колегите споделят, че те наблягат на задължителната литература. След това вече търсят и книги по техен вкус. Това са предимно чужди автори...Трябва в едно семейство да се чете за да могат и децата да започнат..."- казва Мадлен Аспарухова.

"Хората спират да мислят, когато престанат да четат книги. Само този, който не чете нищо, не мисли за нищо"-  е казал Дени Дидро. 

Според видинчани хората четат, но липсата на време им пречи често да посягат към нова или любима книга.

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Калоян Велчев

Калоян Велчев: Предизборната кампания трябва да повдигне въпроса за изказа и приличието

Парламентът обяви първия мандат за неуспешен, с което безпрецедентната ротация остава в историята.  Малко вероятни изглеждат шансовете на втората политическа сила да състави кабинет.  Защо се счупи Сглобката?  Кои са причините за разваляне на отношенията между доскорошните партньори?  Какво следва на политическата сцена?  Правителствената криза..

публикувано на 28.03.24 в 10:00

Има ли бизнесът ресурс да повиши заплатите?

Представителите на бизнеса у нас бяха песимистично настроени за 2023 година, като с подобни опасения навлязоха и в новата 2024 г. Това показват резултатите от традиционното онлайн допитване до членовете на Българска стопанска камара (БСК), проведено сред 784 микро, малки, средни и големи предприятия от цялата страна и от всички сектори на..

публикувано на 27.03.24 в 10:45

Общинските съветници в Кула разгледаха на заседание 15 точки

Общинските съветници в Кула се събраха на поредното си редовно заседание . Сред по-важните точки, които разгледаха, са докладна записка, внесена от кмета на общината Владимир Владимиров, относно задание за изработване на проект за частично изменение на общия устройствен план на община Кула.  Включено бе разглеждане и на докладна записка относно..

публикувано на 27.03.24 в 08:45

Румен Гълъбинов, икономист: Очаквам към средата на годината да сме изпълнили всички критерии за еврозоната

Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за въвеждане на еврото в Република България. Страната ни може да стане част от еврозоната още през 2025 г. Това каза председателят на Еврогрупата Паскал Донахю, който посети София. Единствено по-високата инфлация у нас спира към момента членството на България..

публикувано на 26.03.24 в 12:29

Социален фонд за климата– подкрепа на прехода към зелена икономика

Преходът към възобновяема и чиста енергия поставя за цел българската енергетика да се декарбонизира и да стане климатично неутрална до 2050 г. Това, обаче, не трябва да се случва по несправедлив начин, особено що се касае до енергийно бедната част от обществото и домакинствата, уязвими от цената на електроенергията и горивата. За тази цел от януари..

публикувано на 25.03.24 в 13:40

Село Рабиша - с прекрасна природа, но без работа за хората

Село Рабиша се намира на път, който води към известната пещера Магурата и към красивото Рабишко езеро.  Най-близкият град е Белоградчик, на 12 км, а на 38 км е Видин.  В миналото Рабиша е било голямо село. През 1946 година жителите са над 1200, с два големи площада и с еднотипни едноетажни къщи, с няколко големи сгради, в които се помещавали..

публикувано на 22.03.24 в 12:20

Тома Ушев: Сглобката е евтин заместител на луксозен продукт от китайски сайт

Бъдещето на властта зависи от извинение към Мария Габриел.  Ще бъдат ли подновени преговорите между партньорите, които не успяха до този момент да постигнат съгласие?  Предстои ли разглеждане на неодобрения проектокабинет?  Безпрецедентната политическа ситуация дискутираме с Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Ако ми..

публикувано на 21.03.24 в 10:00