Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Явор Гечев: "Земеделските кооперации у нас- с проблеми, но и с бъдеще"

Снимка: БГНЕС


Арендатори атакуват част от земеделските кооперации, с цел завземане на земята. Този проблем е разискван по време на годишната конференция на Националния съюз на земеделските кооперации в България. На форума са поставени въпроси и за бъдещето на земеделските кооперации, проблемите и перспективите пред тях, каза в "Земята, която ни храни" председателят Явор Гечев.

"Не искам да обвинявам конкретно арендаторите, но кооперациите, които са останали, са изключително устойчиви. Имат си своите проблеми, но на фона на всичко останало, ние сме сериозни и стабилни структури... Просто в държавата вече няма свободна земя за обработване. Кооперациите са генерирали в себе си доверието на хората и някакъв ресурс, включително и земя, който обработват... Когато в едно село има кооперация, всички се равняват по нея, защото кооперацията дава най-високи ренти... Сами разбирате, едно дружество, в едно отдалечено село, което генерира няколко милиона годишно от обороти, което е стабилен ресурс, има няколко хиляди декара земя, само по себе си става апетитно. Ние не се плашим от конкуренция, но когато е лоялна... Националният съюз се справя успешно с всички опити за извиване на ръце, държим се заедно, имаме добър ресурс- юридически и експертен, и оказваме помощ на всяка от кооперациите, която има каквито и да е проблеми по отношение на такъв тип дейности..."

Проблем с арендаторите от известно време има и в монтанското село Комощица. От няколко години председател на местната кооперация "Единство", която се развива успешно, е Даниел Димитров: 

"Арендаторите разполагат с доста пари и се намесват в нашите землища, не дават висока рента, но дават високи изкупни цени на земята, така и подлъгват хората. Напоследък с тези високи цени много започнаха да си продават земите... Арендаторите дават 1300- до 1500 лева на декар- това е страшно висока цена, която ние не можем да дадем... Има и такива хора, които въпреки това държат да си я продадат в кооперацията, но те са по-рядко..."

Около 14 % от обработваемата земя в държавата - 5,5 милиона декара земя, се обработва в кооперации, а Законът за кооперациите е морално остарял и се нуждае от преработване, смята Явор Гечев:
 
"Ние сме от малкото организации, които дръзват да пишат закони- само като гражданска инициатива... Кооперативното движение в Европа е по-скоро механизъм за производство от бъдещето. В цяла Европа в най-развитите държави над 80 % от производството е на кооперативен принцип. В България по една или друга причина единственото, което е останало като кооперативи, са кооперациите, които са в нашия съюз. Законът е сериозно остарял-и морално, и на години. Искаме специализиран закон за земеделските кооперации. Голяма част от кооперациите в Европа са фермерски, а ние в България нямаме регламентация за това. Трябва да има закон, който да регламентира този тип отношения и да вкара кооперативното движение в 21 век, където му е мястото. Готови сме за дебат, но с тази политическа среда, няма с кого да дебатираме. Държавата не може да говори с всеки земеделски производител- това е ролята на браншовите организации. Но трябва да е ясно кои са точно браншовите организации. Ние представляваме над 50 хиляди член-кооператори- не всеки може да се похвали с това..." 

Повече от две години от Националния съюз на земеделските кооперации работят за нов закон. Според Явор Гечев време е и държавата, и земеделские производители да повярват в силата и ползите от членуването в кооперациите:

"Искаме всички форми на кооперативизъм да бъдат сложени на масата, така ще се решат доста голяма част от проблемите на земеделието- един от най-големите е липсата на еднородна продукция и конкурентноспособността. Никой не произвежда толкова, колкото трябва, за да е устойчив на пазара, особено в секторите "Плодове" и "Зеленчуци"... За да отговориш на пазара, за да сключваш рамкови договори, трябва да си достатъчно устойчив. В целия западен свят това се прави през кооперативните движения. Не е работа на земеделския производител да стои цял ден на пазара, за да си продаде петте касетки грозде или домати. Това трябва да е ролята на браншовата организация.

Кооперациите у нас не са отживелица, те имат бъдеще, пред тях има перспектива. Кооперирането е форма, от която има изключително голяма нужда... Но за да се случи кооперирането - така, както е в голяма част от страните в Европа, е необходимо държавата да помогне с нормативната база, която да отговаря на днешното време"- каза още  Явор Гечев и пожела на земеделските производители добър урожай.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ИАРА извади 18 лави кърмаци от Дунав при Козлодуй, Лом и Видин

12 лави кърмаци са извадени днес от река Дунав при град Козлодуй и по три лави кърмаци при Видин и Лом. Намерени са немаркирани мрежи и въдици за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани.  Това е резултатът от проверка на ИАРА, която днес беше извършена по горната част на река Дунав. В акцията участва изпълнителният директор на ИАРА д-р..

публикувано на 19.04.24 в 17:50

Фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе във Видин

Двудневен фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе тази събота и неделя, 20-и и 21 април, пред средновековния замък "Баба Вида" във Видин . Той се осъществява от Сдружение "Клуб за семейно спортуване и приключения "Семеен спорт". За участие са поканени местни занаятчии, производители на вина, ще има кулинарна изложба, изложение на оръжия,..

публикувано на 19.04.24 в 15:48

Арти - лабрадорът на актьорите Ани и Кирил Кирилови

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с най-артистичното куче във Видин - домашния любимец на актьорите от видинския театър Ани и Кирил Кирилови . И не случайно то се казва Арти , което идва от английската дума за изкуство "art". Той е порода лабрадор , черен на цвят, от по-рядко срещаните лабрадори. Ани и Кирил са толкова..

публикувано на 19.04.24 в 14:30

Ема Величкова: Животът трябва да е шарен, професията също

Срещата ни с Ема Величкова е и билетът за шарения  ѝ свят, в който ни допусна. С нейните изключително талантливи ръце, тя създава не само изкуство, не само формички за сладки. С дизайните си тя разказва истории за радост и веселие, които впоследствие преливат в нежност и вкус. Нейната личност се отразява във всяка нейна изработка -..

публикувано на 19.04.24 в 14:00

В деня на велосипеда: Веселин Филипов за любовта към колоезденето

В международния ден на велосипеда се срещаме с един видинчанин, който обожава колоезденето. Веселин Филипов кара колело от малък. Описва тези спомени като хубави, макар като всяко дете те да са свързани с рани по коленете, но рани, които днес го карат да се усмихва. Вече не пада от колелото, защото знае да го управлява повече от добре. Дори..

публикувано на 19.04.24 в 13:00

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30