Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Три деца са се родили през 2019 година в село Лик

3
Снимка: Красимир Каменов

Как живеят хората в село Лик, община Мездра? Защо все по-често си спомнят за миналите времена, какви радости и неволи съпътстват живота им? Кои са основните причини за обезлюдяване на селото и как кметски наместник и читалищно ръководство се опитват да спрат миграционните процеси? Има ли бъдеще биоземеделието тук и как смятат да върнат младите в родното място?

Това са част от въпросите, които зададохме, за да разберем как тече живота в селото. Красимир Каменов потърси отговор първо от кметския наместник, Гена Кръстева.

"Както във всички села, така и тук населението непрекъснато намалява. Почти няма и трудова дейност. Работни места има в читалището, в пощата и кметството. Имахме интернат в селото, но той беше закрит още през 2010-2011 година. Това още повече обезлюди селото. Сега вече и поминък почти няма. В Лик няма дори арендатори, които да обработват земята, както е по другите села. Имаме тук една фирма, която се занимава с биоземеделие, но са още в начален етап. Само са монтирали оранжериите.

С медицинското обслужване също не сме добре. Имахме личен лекар, която идваше веднъж седмично, но повече от два месеца вече я няма. Разбрахме, че си има някакви проблеми и затова доста от хората се прехвърлиха при други лекари в Мездра. Що се отнася до транспорта за града, тук също има проблем. Имаме един автобус сутрин, но не е достатъчен. Сега новият общински кмет обеща, че ще реши въпроса с превоза. Защото всеки, който е пътувал с автобуса в понеделник или в четвъртък знае, че навалицата е голяма, хората се сърдят и е невъзможно да продължава така.

В селото има един магазин, в който се продава всичко и три барчета. Нямаме проблем със зареждането ни с хляб, справяме се. Преди и в Лик имахме фурна, дори разкарвахме хляб в околните села, но сега животът е друг.

В селото ни има и около 20 деца. Последното се роди на пети декември. И още две се родиха през 2019 година за голяма наша радост, защото другите години са зорлем по едно...",
допълни Гена Кръстева.

Защо хората от село Лик все още с носталгия си спомнят за миналите времена и какво искат от местната и държавната власт да направят за малките населени места, чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40