Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Природно земеделие- здрави хора

Снимка: Иван Попов



Как се постига чисто земеделие и в каква степен земеделието вреди на околната среда? За това говорим в "Земята, която ни храни". 

"Здрави хора и жива земя"- под това мото преди дни в Пловдив, в рамките на международната селскостопанска изложба "Агра" за пети път се проведе и националната конференция "Природното земеделие". Модератор и участник в конференцията тази година бе агрономът Иван Попов от Видин, според него форумът набира популярност и се радва на все по-голям успех. 

"Освен интересът на участниците, има все повече известни авторитети, които са наши лектори. Природното земеделие включва всички методи, които най-често са забравени стари методи на земеделие и работа с растенията, които нашите предци са знаели... Ние тепърва трябва да ги преоткриваме, ако искаме да живеем нормално- здрави..."

Според Иван Попов земеделието в известна степен замърсява околната среда. 

"В момента земята се използва хищнически...Това масово и брутално внасяне на торове, пестициди, за да постигнем невероятно големи добиви, които са без качество. И друг път съм казвал, че земеделието, превърне ли се в печелившо занятие, то вече не произвежда храна. Някога се е произвеждало за изхранване на населението, сега вече не е така. Преди земеделието е било изкуство дори, а храната е била одухотворена...  Ще платим скъпо със здравето и живота си, ако не променим начина на земеделие и производство на храна..."

Според Иван Попов, все повече хората започват да обръщат внимание на храната си. Самият той се стреми да произвежда чиста храна и знае, че с минимум усилия може това да се постигне, и не е необходимо винаги да прибягваме до тежката артилерия- химията. Преди всичко обаче, трябват познания: 

"Все още страхът владее- всеки, който иска да има градинка, се втурва към агро аптеката, но трябва грамотност... Често аптекарите предлагат препарати за превантивна употреба, с указания, но не винаги хората ги спазват. Но всичко това се натрупва в организма, с дни, месеци, години. Години наред работим срещу нашето здраве... Може и без толкова химия, но се иска познание..."

Иван Попов е от хората, които постоянно се учат. Не само това, а и се стремят да предадат познанията си- на тези, които искат. Така преди няколко години решава да направи нагледна демонстрация по резитба и калемене на овошки, демонстрация имаше и преди седмица, а с годините интересът расте. 

Кредото, което следва агрономът е: "Да бъдем грижливи стопани, да помагаме на растенията да са здрави, за да сме здрави и ние!" 

В звуковия файл чуйте повече за конференцията за природно земеделие, за пролетните грижи за овошките, както и за това какви дейности се финансират и на какви условия трябва да отговарят кандидатите; кои са основните промени, залегнали в Закона за ветеринарно медицинската дейност.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите в село Динково живеят в постоянен страх

В постоянен страх и стрес живеят хората в село Динково, община Ружинци. Пред екип на радио Видин х ората се оплакват от постоянните и неспиращи набези и кражби на техни съселяни.  Хората  не могат сами да се справят, страхуват се, тъй като повечето от тях живеят сами. Казват, че се обаждат в полицията, но полицаите идват,..

публикувано на 23.04.24 в 16:00

В жилищен блок "Янтра" 2 във Видин искат асфалт пред входа си

Хората от жилищен блок "Янтра" 2 във Видин очакват местната общинска управа да се справи с проблем, който от години няма решение. Искат да бъде асфалтирана улицата пред входа им. Казват, че в дъждовно време там се събира вода и всяко излизане от дома им се превръща в изпитание. Налага се с тухли и камъни да правят пътека, за да могат да..

публикувано на 23.04.24 в 14:13

Пет нови професии за учениците от Врачанско

В 61 паралелки на 33 училища ще се обучават учениците на  територията на област Враца.  1443-ма седмокласници имат възможност да продължат образованието си в учебните заведения в областта.  Регионалното управление на образованието (РУО) - Враца обяви държавен план-прием за 2024/2025 година.  15 са профилираните паралелки, 29 са..

публикувано на 23.04.24 в 13:45

Видински ученик е най-добрият в България по приложна електроника

Ивайло Георгиев от 11 клас на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин е най-добрият състезател в България по приложна електроника. Той спечели  първото място в индивидуалното класиране  в Националното състезание по приложна електроника "Мога и зная как",  а отборът на  Ивайло и Светослав  Цветков се нарежда  на второ място в страната.  В момента..

публикувано на 23.04.24 в 12:00

Изложба показва архитектурното наследство на Видин

Изложбата „Архитектурното наследство на Видин и областта“ се открива във Видин. Автор на изложбата е архитект Белин Моллов.   В експозицията са включени 45 картини, които изобразяват впечатляващи сгради като Синагогата, катедралния храм "Свети Димитър", джамията на Осман Пазвантооглу, Стамбол капия, Баба Вида,  църквите в Димово, в Ново..

публикувано на 23.04.24 в 09:40

В Монтана отбелязваха Европейския ден за борба с наднорменото тегло

Европейският ден за борба с наднорменото тегло бе отбелязан в Монтана. Инициативата е на Регионалната здравна инспекция и Младежкия дом и е насочена към децата и учениците от града. Лекция, фокусирана върху темата за правилното и здравословно хранене на учениците от 7 до 19-годишна възраст, изнесе Даниела Божинова, която е главен експерт в здравната..

публикувано на 22.04.24 в 17:41

Психолог: Разводът е изпитание основно за децата

В рубриката "Децата на фокус"  ще обсъдим една тема, която за жалост, става все по-актуална в нашето общество. Разводът предизвиква изключително неприятни емоции, особено за децата, които се нуждаят от време и подкрепа, за да се адаптират към новия живот след раздяла.  Всяко решение за развод влияе върху децата, които често реагират..

публикувано на 22.04.24 в 16:00