Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветан Топчиев: След коронавируса ще дойде по-страшното

Снимка: Радио ВИДИН

Адекватни ли са мерките, които предприема държавата ни в борбата с коронавируса? Отчита ли се необходимостта от помощ за най-засегнатите български граждани от замразяването на част от икономиката в страната? Мисли ли се за времето след епидемията, когато, според прогнозите, ни очаква още една криза- този път икономическа? Мнението на опозицията- народният представител от "БСП за България" Цветан Топчиев:

"Въведе се извънреден режим на работа в България. Беше необходимо това, защото, за да се преодолее това заболяване при положение, че няма ваксина, няма адекватно лечение, трябва да се въведат такива ограничителни мерки. Още е рано да се каже доколко се справяме, тъй като сме още в начална фаза. Някои от мерките обаче са половинчати. Например, затварят се големите градове, но другите населени места не са затворени. Или ще се въведе ограничаване навсякъде, или- не. Половинчатите мерки не вършат работа... Държавата трябва да гарантира, че от прилагането на тези мерки хората няма да бъдат ощетени след това. Всичко друго са празни приказки. Имаме и опасения, че са възможни злоупотреби от страна на властта. И в Закона за извънредното положение, който приехме, се прокраднаха едни текстове, които нямат нищо общо с извънредното положение в страната. Ние следим да няма злоупотреби, но винаги ни се натяква, че не сме консенсусни, според премиера президентът е виновен и БСП. Президентът много мотивирано си изложи аргументите, посочи с кои текстове не е съгласен, Народното събрание прие ветото, а премиерът час и половина говори, даже някои от изказванията му са по-комунистически от на БСП- работодателите да си продадат колите, за да осигурят заплати на работниците и т.н. Извинявайте, но не работодателите са въвели тези ограничителни мерки, а държавата ги задължава и държавата трябва да бъде гарант, че нито работници, нито работодатели ще бъдат ощетени. Разбира се, не в пълен обем, но поне 60% държавата трябва да гарантира."

Какво следва след епидемията?

"Тогава ще дойде по-страшното. Много хора ще са без работа, много от малкия и средния бизнес ще е фалирал, няма да имат средства. Работят с кредити, които няма да могат да обслужват. Не случайно поискахме да се наложи мораториум върху някои плащания по време на това извънредно положение. Но не се прие това предложение. Всички държави въвеждат тази мярка, само България- не", коментира народният представител от Видин и добави:

"Съветвам видинчани всеки да спазва своята лична хигиена, да се ограничи в контактите, също така да не се страхуват- не е чак толкова необичайно, грипен вирус е. Ще се справим."

Повече по темата тук, тук и в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00