Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уплашиха ли се цените на хранителните стоки от коронавируса?

2
Снимка: Радио ВИДИН

Типично по български, сякаш и този път сме изправени пред поредната куриозна ситуация- в условията на световна пандемия да бъдем свидетели на леко и плавно покачване на цените на някои хранителни стоки в търговската мрежа. На фона на голямото презапасяване в началото на обявеното извънредно положение, някои детайли като че ли останаха скрити за потребителите, но увеличението на цените на някои храни вече е факт, особено в по- малките магазинчета във Видин, където няма опция "промоция" или продажба "на "едро". Какво казват търговци, икономисти и извършват ли се проверки от Комисията за защита на потребителите? На видинчани вече е направило впечатление, че килограм лимони се продава за около 5 лв за килограм, а свинското месо се повиши с около 1 лв. Забелязва ли се повишение в цените на хранителните продукти- това попитахме жителите на крайдунавския град:

"Още не сме пазарували, като тръгнеме да пазаруваме и ще видим- имаме си още домашно производство ... Лимоните да, за лимоните знам, станали са някъде към 5 лева и нещо ... Не е нормално, при тая криза, при тия болести, не е нормално това нещо."- коментираха видинчани.

Димитър Неков е собственик на свинеферма и предлага свинско месо в няколко магазина във Видин и региона. Има ли повишение на цените на месото, което предлагат той и неговите служители?

"Не, не мисля, защото цените се определят от цените на месото в Европа и засега те са стабилни. Не би трябвало и поне следващия месец няма да има повишение на цените. Когато се вдигнат цените на месото в Европа, тогава ще се вдигнат и цените на българското месо, с което работим ние."- коментира Димитър Неков

Преди дни и цените на закуските в някои от фурните за печене на тестени изделия във Видин бяха повишени с 10 стотинки. Работещият персонал ни отговори, че това се прави, заради повишението на цените на основните суровини за производството на съответните изделия. Потърсихме за коментар Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите в България, която обясни, че няма официално подадени сигнали от страна на потребители до момента.

"Тази тенденция не се наблюдава масово и при нас не са достигнали такива официални сигнали от потребители. Не всички обекти работят в момента и оскъпяването се извършва от малки работилници."- подчерта Мариана Кукушева.

Има ли вече подадени сигнали в Комисията за защита на потребителите и извършват ли се проверки по сигнали на граждани и в малките търговски обекти- това попитахме Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите у нас:

"Нещата са сложни и комплексни, както и цялата тази ситуация. В някои случаи е възможно да става въпрос за изкуствено завишаване на цените и някои търговци искат да се възползват от положението, за да извлекат по- големи печалби през този период, което е изключително неприятно ... За съжаление, съгласно сега действащото законодателство това е само морално укоримо. Ние извършваме много проверки и самостоятелно, и по разпореждане на прокуратурата, и с други институции, над 350-400 проверки имаме в търговски обекти само от началото на извънредното положение."- уточни председателя на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов и добави, че можем да потърсим правата си, като служителите на Комисията са на разположение по всички възможни канали. 

Спекулативно ли се повишават цените на някои хранителни продукти и поскъпват ли основните суровини- потърсихме за коментар икономиста Радослав Георгиев от Видин:

"Не можем да говорим за повишение на цените на суровините, тъй като и горивата и всички енергийни източници в момента или се обсъждат или са направени понижения на цените. Не мога да кажа, че се наблюдава такава тенденция за повишаване на цените като цяло в страната."

Кои са търговците, които ще успеят в условията на извънредното положение и повишението на цените ще доведе ли до печалба или ще им изиграе лоша шега? 

"Определено по- гъвкавите ще оцелеят. Не можем да се заблуждаваме- големите вериги не просто работят те процъфтяват в тази ситуация. Нито един човек няма да спре да си купува хранителни стоки."-  поясни още Радослав Георгиев, икономист от Видин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00