Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Григор Томов: КОЦ Враца продължава да лекува пациентите си

Д-р Григор Томов, управител на Комплексен онкологичен център Враца
Снимка: Радио Видин


В условията на извънредно положение, Комплексен онкологичен център Враца продължава да се грижи за своите пациенти, като стриктно спазва предписаните противоепидемични мерки. Това обясни в предаването "Направление здраве" управителят д-р Григор Томов и припомни, че хората с онкологични заболявания са по-уязвими на вирусни инфекции:

"Хората, които са на лечение, диспансеризираните, наистина са по-уязвими на такива заболявания, на вируси и бактерии, защото те са малко имунокомпрометирани. Знаете, че химиотерапията или лъчелечението винаги водят до лека промяна в имунитета на хората, а и самите туморни заболявания също водят до такова изменение. Ние работим под пълна пара, приемаме пациентите, защото трябва да спазваме графика на химиотерапията и лъчелечение. Така че диспансерът е в пълна готовност и изпълнява своите задължения като медицинско заведение. Нямаме отлагане и забавяне, даже имаме писмо от министъра дейността на онкологичните болнични заведения да продължава така, като е била. Ние проверяваме телесната температура, дезинфекцираме. Първо, при приемането става с дигитални термометри, но след това много строго се контролират всички показатели на пациентите. Спазваме всички наредби на Регионална здравна инспекция /РЗИ/ Враца, които са ни предписани. Предпазни средства имаме засега, така че нямаме никакъв проблем."


Изключително малко са пациентите, които пропускат терапията си дали заради притеснение от коронавируса, дали поради някаква лична причина, каза още д-р Томов. Той призова тези пациенти да не падат духом и да продължат да следват предписаното им лечение.

Д-р Николай Николов, специалист по белодробни болести в МБАЛ
В "Направление здраве" днес даваме отговор и на въпрос, поставен от слушател на Радио Видин: "Пациент, диагностициран и лекуван от туберкулоза, заразен ли е за околните?". За отговор потърсихме специалиста по вътрешни болести в МБАЛ "Св. Петка" Видин д-р Николай Николов:

"Изписва се само след 2 отрицателни резултата, което означава, че със сигурност вече не е заразен. Лечението е минимум 2 месеца. Ако е рецидив, тоест повторно лечение, три месеца минимум. Лечението е стандартно, в целия свят има една и съща стандартна схема за всички случаи. Ние сме длъжни да се се съобразяваме с тази схема на лечение..."

В предаването отделяме място и на грижата за зрението на учениците по време на дистанционното обучение. Специалистът по очни болести д-р Валентин Кръстев от Видин препоръчва 10 минути почивка на всеки 30 минути работа пред монитора:

"Трябва да се спазват общоприетите мерки за т.нар. зрителна хигиена, да не се прекалява, да не се претоварват, да се дава почивка на очите. По 20-30 минути работа, след това трябва 10-тина минути да се почива. Но почивката не трябва да е от компютъра на телефона, защото обикновено младежите така правят. За да може да се даде време на мускулите да се възстановяват. За съжаление, ситуацията е такава, че наистина се налага да стоят повече пред мониторите, но дори и да не беше дистанционното обучение, децата пак си стоят. Имам наблюдение от прегледите, които извършвам в кабинета, идват родители и казват: Лягат си с телефона и стават с телефона."

Д-р Валентин Кръстев, специалист по очни болести
Българските зъболекари отбелязаха професионалния си празник на 11 април. По този повод Държавен архив Видин изнесе данни за началото на зъболечението в града. От тях става ясно, че първият дипломиран зъболекар, лекувал зъбите на видинчани, е бил австриец. Сведения за това са публикувани в брошурата на д-р Бърни Бончев "Принос към история на зъболекарството във Видин”, обясни старши експертът в институцията Габриела Стойчева:

"Голяма заслуга за развитие на зъболечението във Видин има самият д-р Бърни Бончев, завършил медицина в Женева през 1903 г. След завършване на военната служба, през септември 1905 г., е назначен за училищен лекар във Видинската гимназия. Когато приключва общите медицински прегледи на учениците от гимназията, включващи и преглед на “зъбната система”, остава изненадан от “здравното невежество” сред учащите се. Установява, че много голяма част от учениците страдат от зъбни кариеси, зъбен камък, неправилно покарали и чупливи зъби, което води до “поражение на цялата зъбна система”..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Училища могат да получат безплатни абонаменти за нова образователна платформа

Нова образователна платформа дава възможност на учебните заведения още от следващата учебна година да предлагат на своите ученици нови програми и предмети с фокус върху актуални и интересни за младите хора теми. Създателите на платформата предоставят възможност на 150 общински и държавни училища да кандидатстват за безплатни училищни абонаменти за..

публикувано на 16.04.24 в 15:28

В сила е забраната за улов на риба

От 15 април влезе в сила забраната за улов на риба през размножителния период на видовете във водите на Черно море, река Дунав и вътрешните водни обекти. Забраната се налага с цел създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно-лятно размножаващите се риби. Забраната е от 15 април до 31 май за водни обекти до 500 метра..

публикувано на 16.04.24 в 15:25

Съвпадането на финалите на ученическите игри с великденските празници предизвика недоволство

Тази година Държавните ученически финали по 8 вида спорт ще се проведат по време на великденските празници. Това предизвиква недоволството на ученици, учители, родители, директори на училища и обществени организации. Съгласно правилата за ученическите игри за учебната 2023-2024 година, утвърдени със заповед от Министерството на..

публикувано на 16.04.24 в 14:20

Клуб "Лето 1850" посети Раковишкия манастир

Среща в Раковишкия манастир организираха членовете и сподвижниците на Клуб "Лето 1850".  Мястото е избрано неслучайно - светата обител е местното Оборище, където преди 175 години се събират кнезовете и родолюбците, които подготвят и организират въстанието в Северозапада от лятото на 1850 година, 26 години преди Априлското въстание. На срещата..

публикувано на 16.04.24 в 12:00

Йогалатес - тренировка за тялото и духа

Йогалатес е тренировка, подходяща във всеки момент и за всяка възраст, а ползите са от физически, през емоционални до духовни. Това каза инструкторът Катя Кирчева и обясни, че йогалатес е синтез между йога и пилатес. "Това е обединение на Изтока и Запада от гледна точка на това, че всички знаем, че йога е творение от древността, физическа..

публикувано на 15.04.24 в 17:04

Актрисата Теа Абрашева: Добрият театър е симбиоза от всички жанрове

Актрисата Теа Абрашева е едно от най-новите попълнения в състава на Държавен куклен театър - Видин . Тя е родена в Плевен, след дипломирането си в НАТФИЗ играе в театрите в Кърджали, Пловдив и Плевен. Междувременно завършва магистратура по „Журналистика“ и е докторант по „Реторика в публичната комуникация“ в Софийския университет. Пише поезия, а..

публикувано на 15.04.24 в 15:49

Танцовата магия на "Суинг"- Видин: Отличия и вълнения от националното в Сандански

Един бронзов, осем сребърни и четири златни медала завоюваха децата от танцова школа "Swing" - Видин в третото издание на Националното състезание "Sundance Festival-Sandanski 2024". Освен купите и медалите, малките грации спечелиха и Гран При с парична награда .  Момичетата и единственият малък кавалер се включиха в състезанието..

публикувано на 15.04.24 в 15:35