Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предстоят матури 2020

2
Снимка: БГНЕС


Поради пандемията тази година датите за провеждане на матурите бяха променени и изместени през юни. Държавният зрелостен изпит (ДЗИ) по български език и литература ще се проведе на 1 юни, а вторият задължителен изпит по предмет по избор ще е на 3 юни. На 2 и 4 юни ще са изпитите по желание на зрелостниците. За учениците от професионалните гимназии, които са посочили вместо втори ДЗИ теоретичен изпит за придобиване на професионална квалификация, датата остава 5 юни.


За промените в изискванията за матурата по български език и литература - разговаряме с Катина Йотова, преподавател по български език и литература в ПТГ "Н Й Вапцаров" Враца:


"Според това, което беше обявено от министъра на образованието ДЗИ няма да бъде променен като формат. Само последните трима автори - Никола Вапцаров, Димитър Димов и Димитър Талев няма да бъдат включени в конспекта, тъй като това са автори, които учениците взеха по време на дистанционното обучение... Иначе всеки, който се е готвил сериозно за ДЗИ, знае, че там има три модула. Първият модул включва 30 въпроса със затворен отговор, това са въпроси, на които учениците могат да избират между а,б,в,г. След това има втори модул, който е с въпроси с отворен отговор. В него се налага те да отговарят на въпроси от текст, да формират собствена теза, да правят резюме, да изпълняват задачи, свързани с граматични норми, и да познават добре литературата ни, защото един от въпросите изисква знания за автори, герои, произведения. Третият модул - това са техните разсъждения по определен проблем от изучено литературно произведение, което може да бъде формулиран и като есе и като интерпретативно съчинение.  Това са неща, които са изработвани с години... Трудности има, но за всеки е индивидуално. Предполагам, че последният 41 въпрос, създаването  на аргументативен текст, тук ще бъде тяхната слабост.  Просто в днешното поколение не е заложено това мислене за обширно изразяване, задълбоченост, при тях всичко се случва много бързо..."



Дванадесетокласничката Микаела Петкова от Професионалната гимназия по строителство и архитектура в Монтана, споделя как се е подготвяла за задължителната матура по български език и литература:


"Имахме консултации, все още правим такива. Подготвям се като решавам текстове и чета от помагала. Най-лесно ми е есето. Втората матура е по строителство и архитектура, имам теория и практика. Дистанционното обучение ме затрудни, защото имахме и практически часове..."
 

 Зрелостниците от  от ПТГ "Н Й Вапцаров" Враца  Пламен Начев и София Петрова
не срещат трудности при подготовката си по български език и литература:


"Подготвяме се чрез платформите, които използваме в гугъл, говорим с класната, провеждаме срещи онлайн, правим тестове, използваме и сайт "Уча се", оценката по български ми е много важна, защото ще ми се взима при кандидатстването... По-лесно ми е, когато госпожата ми обясни материала, колкото и да гледаме клипове - не е същото.  Дистанционното обучение в началото беше стресиращо, но се оказа готино, наспиваме се, не пътуваме... Затруднения не срещам, защото учителката ни по български ни организира разговор и ни преподава уроците, и ни обяснява така че да е разбираемо за нас, правим тестове. Дистанционното е много лесно, но предпочитам да съм си на училище..."
 

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28