Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детските градини задължителни и за 4-годишните

Снимка: Радио ВИДИН

От учебната 2022/2023 година посещението на детска градина за деца на 4-годишна възраст ще бъде задължително. Това е предвидено в проект на Закон за предучилищното и училищното образование. Предстои промените да бъдат приети от Народното събрание. 
Мненията на видинчани са разнопосочни: 
"Даже и по-малки трябва да ходят на детска градина. Защото детската градина ги социализира. И двете ми деца са на детска градина... Много съм доволна от детската градина. Не ме плаши думата задължително... Мисля, че не е добре. Защо трябва да почват толкова рано... От предучилищна възраст е най-добре..."
"Мотивите на министерството на образованието са, че това ще допринесе за по-добър обхват на децата. Очакванията са, че задължителното посещение на детска градина на 4 години ще доведе до преодоляване на дефицити у децата като се визират деца в риск, деца от уязвими групи, от семейства, които не използват български език в общуването си. За този период ние трябва да се подготвим за тази дейност, като едно от първите неща, които трябва да се направят, е да бъдат осигурени достатъчно места в детските заведения. За нашия град и нашата община това условие е налице. Както и да се вземе решение от Общинския съвет и да се съгласува мнението на родителите по този въпрос", каза Данка Стаменова- директор на детска градина "Арабела" във Видин.
От тази учебна година държавата поема таксите за детска градина на част от семействата. Това става възможно с участие на детската градина чрез националната програма "Активно приобщаване в системата на предучилищно образование". Заплаща се посещението на децата, които родители получават социални помощи или имат декларирани доходи под прага на бедност.
"За миналия месец от детска градина "Арабела", филиал "Незабравка" и филиала в Буковец са предоставени такси от тази национална програма на 35 деца, разбира се, ако те посещават детската градина."
Веска Илиева е директор на детска градина "Славейче" до 2011 година, когато се пенсионира. Смята, че ако посещението на детска градина е задължително, семействата трябва да са освободени от такси:
"Във Видин детските градини ще се справят, но в големите градове едва ли. Защото и сега има недостиг на места за децата. На мен това ми харесва, защото детето колкото е по- малко, толкова по- добре възприема всичко. Дори от първа група вече започват децата обучение във вид на игра, което спомага за развитието им, за моториката на ръчичката, за да могат по- лесно да се научат да пишат. Работи се върху правилното изговаряне на звуковете, подреждането на думичките в изречение. Това спомага за развитието на децата." 
Община Видин дофинансира детските градини- консумативи, гориво, храна. 
"Подпомагане заплащането на таксите за деца от социално слаби семейства. Средствата ще бъдат целеви, включени в държавния бюджет и ще бъдат предвиждани директно за общините. Задължителното обучение на 4-годишните деца се отнася само за детските градини, не и за подготвителните групи за училище. Това, което Общината има отношение до 2022/2023 учебна година е, че трябва да приемем с решение на Общинския съвет задължително 4-годишните деца да бъдат на детска градина", каза заместник кметът Борислава Борисова.

Във Видин детските градини предлагат много добри условия на децата. Персоналът е квалифициран, подготвен за работа и готов да посрещне от 2022 година 4-годишните деца, които ще бъдат записани в детските градини.
Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00