Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество

| обновено на 26.04.24 в 11:13
Снимка: Pixabay

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст.

Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през 2016 година, с цел да стимулира учениците да създават и реализират благотворителни проекти. Участниците, на възраст от 14 до 19 години, могат да представят своите идеи за благотворителни каузи чрез специално предоставен въпросник.

Фондацията подкрепя и вдъхновява учениците да се ангажират със своите идеи, които да бъдат от полза за обществото или за конкретни общности или лица. Създателят на фондацията, Стойко Петков, поставя акцент върху значението на грижата за другите и за околната среда, като подчертава, че това е важно и за самото благополучие на индивида.

Станислава Рашева разкрива, че конкурсът има разнообразни лица и вече са били реализирани 37 проекта. Той се фокусира върху три основни теми: помощ за деца без родители или за нуждаещи се възрастни, запазване на уникалното наследство на България и опазване на околната среда. В последните две години е добавена и четвърта категория - иновативно предприемачество с благотворителна кауза.

Тазгодишното издание на конкурса "Млад благотворител" продължава да вдъхновява и мотивира учениците да се ангажират с благотворителни дейности. Това не само ги подготвя за бъдещето, но и ги прави по-съпричастни към обществото, като ги насърчава да допринасят за неговото благополучие.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За свободата да знаеш

Овцефермата в пловдивското село Строево отглежда 500 овце от породата Лакон, а началото е поставено през 2015 г. Мандрата към фермата съществува от 2019 г., а в производството е ангажирано цялото семейство. Мария Василева се занимава основно с мандрата, но с нея разговарям в момент, когато е ангажирана и с храненето на агнетата. Във фермата..

публикувано на 08.05.24 в 17:00

Редките белодробни заболявания – възможности и предизвикателства

Световният ден на пулмоналната хупертония се отбелязва всяка година на 5 май. Lege Аrtis насочва вниманието на слушателите към редките белодробни заболявания. За предизвикателствата, пред които са изправени пациентите и медицинските специалисти у нас, говорят Наталия Маева , председател на Българското общество на пациенти с белодробна хипертония..

публикувано на 08.05.24 в 14:00
Мила Минева

Младите хора искат идеологически ориентири – това е начинът да знаят как и какво избират

Социолозите ни изследват по това, което им казваме. Често ги обвиняваме, че представят един повърхностен и неверен обществен образ. Оскар Уайлд, от друга страна, е казал: "Само повърхностните хора не вярват на повърхността." Пред прага на поредните избори в "Нашият ден" разговаряме със социолога Мила Минева за ценностните грешки, които..

обновено на 08.05.24 в 12:12
Александър Дунчев

Изсичане на дървета пред домовете. Как могат да реагират гражданите?

В последния брой на рубриката "Темата на деня"  от предаването "Нашият ден" разговорът се фокусира върху сериозна екологична тема, която вълнува обществото — гражданските сигнали за изсичане на дърветата в българските градове и села . Гост в студиото беше Александър Дунчев , известен природозащитник, лесовъд и бивш директор на Изпълнителната..

обновено на 08.05.24 в 10:28

Компенсация за неприето дете в яслена група. Защо пак стигнахме до "Параграф 22"?

Само ден преди крайния срок за подаване на желания за настаняване в детски ясли и градини, много родители се намират в напрегнато очакване. В интервю за предаването "Нашият ден", Габриела Маркова, майка на две деца, споделя своя опит и препятствията, с които се сблъсква в опитите си да намери място за децата си в детските заведения . "При мен..

обновено на 08.05.24 в 09:44