Μέγεθος κειμένου
Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Με ρεκόρ ο Μποζιντάρ Αντρέεφ κέρδισε το Ευρωπαϊκό χρυσό μετάλλιο

Φωτογραφία: BTA

Ο Μποζιντάρ Αντρέεφ κέρδισε τον τίτλο στην Ολυμπιακή κατηγορία 73 κιλών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών στη Σόφια. Ο 27χρονος αρσιβαρίστας πέτυχε 348 κιλά στο σύνολο και για δεύτερη φορά μετά το 2019 στο Μπατούμι, κέρδισε το χρυσό από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Το επίτευγμα του Βούλγαρου είναι και ευρωπαϊκό ρεκόρ. Πέτυχε καλύτερο αποτέλεσμα 155 κιλών στην πρώτη κίνηση αρασέ. Στο ζετέ, ο Αντρέεφ ήταν ακόμα πιο πειστικός, κάνοντας τρεις επιτυχημένες προσπάθειες - στα 181, 185 και 193 κιλά. Ήδη η δεύτερη προσπάθεια του εξασφάλισε το χρυσό, αλλά στην τρίτη κατάφερε να κάνει ρεκόρ και να σηκώσει τους θεατές στα πόδια τους στην «Αρένα Σόφια». Ο Τούρκος Μουχαμέντ Φουρκάν Γιόζμπεκ τερμάτισε με το ασημένιο μετάλλιο στον αγώνα. Το χάλκινο παίρνει ο Λετονός Ριτβάρς Σουχάρεβς.

Για τη Βουλγαρία, αυτός είναι ο τρίτος τίτλος πρωταθλήματος. Πριν από τον Αντρέεφ, ο Άγγελ Ρούσεφ κέρδισε χρυσά μετάλλια στην κατηγορία 55 κιλών και ο Γκαμπριέλ Μαρίνοφ στην Ολυμπιακή κατηγορία 61 κιλών.

Περισσότερα στην κατηγορία

Μια έκθεση φωτογραφιών παρουσιάζει τις πιο φωτεινές στιγμές του βουλγαρικού αθλητισμού

Έκθεση 60 φωτογραφιών με τις πιο αξέχαστες στιγμές του βουλγαρικού και διεθνούς αθλητισμού των τελευταίων ετών θα διοργανωθεί από τις 10 έως τις 21 Μαΐου σε μια υπαίθρια γκαλερί στη «Γέφυρα των Ερωτευμένων» δίπλα στο Εθνικό Μέγαρο Πολιτισμού στη..

δημοσίευση: 5/10/24 7:15 AM

Τρία χρυσά και ένα ασημένιο μετάλλιο για τις Καλέιν και Νικόλοβα στον τελικό του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου στο Μπακού

Τέσσερα μετάλλια κατέκτησαν οι Βουλγάρες αθλήτριες στους ατομικούς τελικούς του πρώτου Ευρωπαϊκού Κυπέλλου Ρυθμικής Γυμναστικής που διεξάγεται στο Μπακού. Η Μποριάνα Καλέιν κέρδισε ένα χρυσό μετάλλιο σε μπάλα και κορδέλα, καθώς και ένα ασημένιο στο..

ανανέωση: 5/5/24 3:54 PM

Η Στιλιάνα Νικόλοβα κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο στο Μπακού

Η Στιλιάνα Νικόλοβα κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο πολύαθλο στο πρώτο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρυθμικής Γυμναστικής που πραγματοποιήθηκε στο Μπακού. Η Μποριάνα Καλέιν παρέμεινε τέταρτη μετά από ανακρίβειες με την κορδέλα. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η..

δημοσίευση: 5/5/24 10:20 AM