Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Ο αρσιβαρίστας Κάρλος Νάσαρ κέρδισε τον ευρωπαϊκό τίτλο στην Σόφια

Κάρλος Νάσαρ
Φωτογραφία: ΒΤΑ

Ο 19χρονος αρσιβαρίστας, Κάρλος Νάσαρ, κέρδισε τον τίτλο στην κατηγορία έως 89 κιλά στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα άρσης βαρών στην Σόφια. Το έκανε με παγκόσμιο ρεκόρ στην κατηγορία των νέων στο αρασέ σηκώνοντας 176 κιλά. Ο Νάσαρ σήκωσε συνολικά 39 κιλά. Στην δεύτερη θέση καταάχτηκε ο Αντόνιο Πιτσολάτο από την Ιταλία με 380 και στην τρίτη ο Μαρίν Ρόμπους από την Μολδαβία με 378. Η Βουλγαρία έχει πλέον 4 τίτλους από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα χάρη στα χρυσά μετάλλια του Άγγελ Ρούσεβ στην κατηγορία έως 55 κιλά, του Γκαμπριέλ μαρίνοβ στην κατηγορία έως 61 κιλά και του Μποζιντάρ Αντρέεβ στην κατηγοράι έως 73 κιλά.

Περισσότερα στην κατηγορία

Μια έκθεση φωτογραφιών παρουσιάζει τις πιο φωτεινές στιγμές του βουλγαρικού αθλητισμού

Έκθεση 60 φωτογραφιών με τις πιο αξέχαστες στιγμές του βουλγαρικού και διεθνούς αθλητισμού των τελευταίων ετών θα διοργανωθεί από τις 10 έως τις 21 Μαΐου σε μια υπαίθρια γκαλερί στη «Γέφυρα των Ερωτευμένων» δίπλα στο Εθνικό Μέγαρο Πολιτισμού στη..

δημοσίευση: 5/10/24 7:15 AM

Τρία χρυσά και ένα ασημένιο μετάλλιο για τις Καλέιν και Νικόλοβα στον τελικό του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου στο Μπακού

Τέσσερα μετάλλια κατέκτησαν οι Βουλγάρες αθλήτριες στους ατομικούς τελικούς του πρώτου Ευρωπαϊκού Κυπέλλου Ρυθμικής Γυμναστικής που διεξάγεται στο Μπακού. Η Μποριάνα Καλέιν κέρδισε ένα χρυσό μετάλλιο σε μπάλα και κορδέλα, καθώς και ένα ασημένιο στο..

ανανέωση: 5/5/24 3:54 PM

Η Στιλιάνα Νικόλοβα κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο στο Μπακού

Η Στιλιάνα Νικόλοβα κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο πολύαθλο στο πρώτο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρυθμικής Γυμναστικής που πραγματοποιήθηκε στο Μπακού. Η Μποριάνα Καλέιν παρέμεινε τέταρτη μετά από ανακρίβειες με την κορδέλα. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η..

δημοσίευση: 5/5/24 10:20 AM