Podcast στα ελληνικά

Ψήφισαν κατά της επιστροφής της Ρωσίας και της Λευκορωσίας στη γυμναστική

Σε συνεδρίαση στη Σόφια, το Κογκρέσο Ευρωπαϊκής Γυμναστικής καταψήφισε την επιστροφή αθλητών από τη Ρωσία και τη Λευκορωσία σε διεθνή τουρνουά από την 1η Ιανουαρίου 2024, ενημέρωσε ο οργανισμός. Η δήλωση του οργανισμού ανέφερε ότι διαφωνεί με την..

δημοσίευση: 12/1/23 2:42 PM

Η Λουντογκόρετς διατηρεί πιθανότητες να συνεχίσει στο Κόνφερενς Λιγκ

Η ποδοσφαιρική ομάδα από το Ράζγκραντ Λουντογκόρετς νίκησε δραματικά με 2-1 τη Σπαρτάκ Τρνάβα στη Σλοβακία σε αγώνα της φάσης των ομίλων στο Κόνφερενς Λιγκ. Εάν στον τελευταίο γύρο η Λουντογκόρετς νικήσει ως γηπεδούχος την ισχυρή ομάδα Νορντζέλαντ από..

δημοσίευση: 12/1/23 9:47 AM

Η εθνική μας ομάδα χιονοδρομίας αναζητά αθλητές ανάμεσα στη διασπορά μας στο εξωτερικό

Η αθλήτρια αλπικού σκι Ανίνα Τσούρμπριγκεν θα είναι μέλος της εθνικής ομάδας της Βουλγαρίας από αυτή τη σεζόν, ανακοίνωσαν από τη Βουλγαρική Ομοσπονδία Χιονοδρομίας. Η γεννημένη στην Ελβετία Τσούρμπριγκεν, η μητέρα της οποίας είναι Βουλγάρα, τελείωσε..

δημοσίευση: 11/30/23 2:37 PM
Μπορισλάβ Μιχάηλοβ

Παραιτήθηκε ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου

Ο Μπορισλάβ Μιχάηλοβ, πρόεδρος της Βουλγάρικης Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου παραιτήθηκε μετά τα επεισόδια κατά τον αγώνα Βουλγαρία – Ουγγαρία στις 16 Νοεμβρίου. Μπροστά στο κτήριο της Ομοσπονδίας υπήρχε σήμερα έντονη αστυνομική παρουσία. Ο Εμίλ..

δημοσίευση: 11/27/23 3:49 PM
Βικτώρια Τόμοβα, Σικάγο

Η Βικτώρια Τόμοβα κέρδισε τον τίτλο στο τουρνουά τένις στην Βαλένσια

Η καλύτερη βουλγάρα τενίστρια, η Βικτώρια Τόμοβα, κέρδισε την πρώτη θέση στο τουρνουά τένις σε χωμάτινο γήπεδο (clay court) στην Βαλένσια. Η Βικτώρια δεν έχασε ούτε έναν από τους 5 αγώνες που έπαιξε και το τελευταίο της ματς ήταν με την Ζακλίν Αντίνα..

δημοσίευση: 11/27/23 9:11 AM
Καλίνα Μπογιατζίεβα

Η Βουλγαρία με 6 παγκόσμιους τίτλους στο κίκμποξ

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κικμπόξινγκ στην Πορτογαλία, έγινε το πιο επιτυχημένο μέχρι στιγμής για τις βουλγάρικες ομάδες ανδρών και γυναικών. Οι αθλητές μας κέρδισαν 6 χρυσά μετάλλια, 3 αργυρά και 10 χάλκινα. Η Καλίνα Μπογιατζίεβα (17 χρονών) έγινε η..

δημοσίευση: 11/25/23 6:38 PM

Κατηγορηματική νίκη της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου νέων επί της Εσθονίας

Η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου νέων έως 21 ετών της Βουλγαρίας πέτυχε κατηγορηματική νίκη επί της ομάδας της Εσθονίας με 6-0, ενημερώνει το BTA. Με την επιτυχία αυτή η εθνική ομάδα μας ανέβηκε στην 3 η θέση στην κατάταξη στον όμιλο D των..

δημοσίευση: 11/22/23 9:18 AM

Οι σκακίστριες της Βουλγαρίας κέρδισαν τον ευρωπαϊκό ομαδικό τίτλο στην Μπούντβα

Οι σκακίστριες της Βουλγαρίας κατέκτησαν τον ευρωπαϊκό ομαδικό τίτλο στο Πρωτάθλημα στην Μπούντβα του Μαυροβουνίου, ενημερώνει η ΒΕΡ. Η Νουργκιούλ Σαλίμοβα, η Αντοανέτα Στέφανοβα, η Μπελοσλάβα Κράστεβα και η Γκεργκάνα Πέιτσεβα πέτυχαν τη μεγαλύτερη..

δημοσίευση: 11/21/23 9:12 AM

Η Εθνική Ομάδα Σκακιού Γυναικών με εγγυημένα μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Η Εθνική Ομάδα σκακιού γυναικών πέτυχε 5 η κατά σειρά νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Μπούντβατου Μαυροβουνίου και με 14 βαθμούς πλησίασε τον πρώτο τίτλο. Στον πρωτελευταίο 8 ο γύρο οι Βουλγάρες νίκησαν την Πολωνία. Στο πρωτάθλημα συμμετέχουν..

δημοσίευση: 11/20/23 3:29 PM

Ο Ραντοσλάβ Ρόσενοφ κέρδισε τον ευρωπαϊκό τίτλο στην πυγμαχία

Ο Ραντοσλάβ Ρόσενοφ κατέκτησε τον τίτλο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πυγμαχίας ως 22 χρονών στην Μπούντβα του Μαυροβουνίου, αφού κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 60 κιλών. Στον τελικό ο 19χρονος αθλητής της εθνικής ομάδας επικράτησε του..

δημοσίευση: 11/20/23 2:11 PM